Další dávky vakcín dorazí do Česka ve čtvrtek

3 měsíce starý 20

„Nemyslím si, že by některá očkovací místa hlásila, že nemají vakcínu a chtějí očkovat. Je snaha, aby se vše, co jsme zatím dostali, vyočkovalo do této středy. Ve čtvrtek by měla přijít další dodávka a následně každý čtvrtek budou přicházet další vakcíny,” sdělil Novinkám předseda České vakcinologické společnosti a vedoucí epidemiologické pracovní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek.

Podle něj by navíc měla mezi sebou očkovací centra soutěžit, kdo naočkuje více lidí. „Když se jim podaří vyočkočkovat všechno, dostanou další. Snahou je, aby tam byla jakási soutěživost mezi centry a kraji,” dodal.

Očkování proti covidu v Česku, ale také v ostatních státech Evropské unie, odstartovalo 27. prosince. Jako první v tuzemsku dostal vakcínu premiér Andrej Babiš (ANO) následovaný ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO).

Celkem zatím do Česka dorazilo zhruba 29 tisíc dávek vakcíny od společností Pfizer a BioNTech. Další se očekávají v pravidelných intervalech po celý leden a stejně tak v následujících měsících.

Jako první vakcínu dostávají zdravotníci a zranitelné skupiny obyvatel. Na běžné lidi by mohla podle předpokladů přijít řada v březnu. Rezervační systém by měl být podle premiéra Babiše spuštěn v únoru.

Vznikne očkovací průkaz pro dospělé

Epidemie nového typu koronaviru a potřeba hromadného očkování podle Chlíbka pomohla do jisté míry také s elektronizací zdravotnictví. Vzniká totiž kvůli tomu například elektronický očkovací průkaz pro dospělé, doposud pro ně totiž nic takového neexistovalo. Průkaz mají v současnosti pouze děti.

„Dospělí doteď neměli žádné očkovací průkazy, to je jen pro děti. Covidová doba urychlila vytvoření průkazu pro dospělé, protože bylo potřeba někam to očkování zapsat. Tento elektronický průkaz bude součástí informačního systému infekčních nemocí ISIN,” vysvětlil Chlíbek.

Zdroj