Další dva chovy s ptačí chřipkou. Na Královéhradecku utratí 175 000 slepic, na Nymbursku 7500 kachen

5 měsíce starý 5

Ptačí chřipka zasáhla velkochov 175 000 slepic v Kosičkách na Královéhradecku a chov 7500 kachen v Záhornici na Nymbursku. Letos jde o 24. a 25. zjištěné ohnisko nákazy ptačí chřipky v Česku. Drůbež bude utracena, řekl v úterý mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Aktualizováno Kosičky/Záhornice 10:24 30. 3. 2021(Aktualizováno: 10:49 30. 3. 2021)

Na obou farmách byla podle něj přijata předběžná opatření proti šíření nákazy (ilustrační foto) | Foto: Paulo Whitaker | Zdroj: Reuters

V Kosičkách byla v závěru minulého týdne potvrzena ptačí chřipka v chovu kachen společnosti Perena. Chov slepic je od ní vzdálený asi 600 metrů a patří Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách.

Hasiči a veterináři zlikvidují první komerční chov zasažený ptačí chřipkou. Utratit mají 55 tisíc ptáků

Číst článek

„Veterinární inspektoři prověřuji, zda nedošlo k zavlečení nákazy z chovu kachen do chovu nosnic,“ uvedl mluvčí.

Na obou farmách byla podle něj přijata předběžná opatření proti šíření nákazy. Okolo obou nových ohnisek bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.

Společnost Perena

Veterináři se při zjišťování příčin nákazy zaměřují na společnost Perena, v jejíchž chovech bylo zatím kvůli ptačí chřipce utraceno kolem 55 000 kachen.

„Vzhledem k tomu že se aviární influenza objevila již v devíti provozech jednoho chovatele, je zřejmé, že pravidla biologické bezpečnosti na těchto farmách nebyla nastavena správně, nebo se nedodržovala. I to bude předmětem došetřování celé této kauzy ze strany SVS,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

V českých chovech byla v posledních dnech kvůli ptačí chřipce utracena více než třetina ze 150 000 kachen určených na rozmnožování. Dalších asi 20 000 kachen ještě bude utraceno. Kromě chovu v Záhornici, budou likvidovány i chovy kachen v Kosičkách a Lukové na Hradecku, kde byla nákaza zjištěna minulý týden. V obci Slibovice na Nymbursku likvidace chovu kachen začala v úterý.

Pomoc z Evropské unie?

Likvidace chovů má dopad i na další zemědělce, kteří ale na rozdíl od přímo zasažených chovatelů nemají nárok na kompenzaci. Česká republika v této souvislosti hodlá požádat o pomoc Evropské unie.

Ptačí chřipka se rozšířila do třetího kachního chovu firmy Perena. Likvidace začne v pondělí

Číst článek

„Dnes se proto dopisem obrátíme na Evropskou komisi s žádostí o náhrady za výpadky na trhu. Stejný postup jsme využili v roce 2006 při prvním výskytu ptačí chřipky, Komise tehdy finanční prostředky vyplácela,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Současně apeloval na chovatele, aby dodržovali všechna pravidla chovu. „Striktní dodržování pravidel biologické bezpečnosti je jedinou účelnou ochrannou proti zavlečení této nebezpečné nákazy do chovu,“ uvedl ministr.

Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se přitom předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se spotřebitelé nemusí obávat, přenos choroby nebyl prokázán z člověka na člověka ani ze zpracované drůbeže na lidi.

ČTK

Zdroj