Další nálož v první lize, Baník rozstřílel Zlín. Slovácko ještě nedostalo jediný gól

1 měsíc starý 18

ČTK

Zlín potvrdil, že se mu proti Slezanům dlouhodobě nedaří a v posledních třech zápasech v Ostravě v obdržel 13 branek. Baník získal první body v sezoně, naopak "Ševci" od března už 13 kol čekají na ligové vítězství.

Baník odehrál poločas jako z partesu. Začal náporem a za stavu 0:0 si pomohl standardkou. Fleišmanův roh z malého vápna poslal v deváté minutě přesně hlavičkou na vzdálenější tyč Lischka a zaznamenal svůj první ligový gól za Slezany.

Zlín branku ještě pořádně nevstřebal a už prohrával 0:2. Po levém křídle se ve 13. minutě nadechl k brejku Nigerijec Sor, navedl si míč na střed a Dostála obstřelil podruhé. Připsal si první gól v české lize.

Baník byl směrem dopředu velmi nebezpečný a hosté nestíhali pokrývat jeho ofenzivní akce. Ve 26. minutě po levé straně zatáhl míč Kuzmanovič a jeho centr zcela nečekaně z hrotu ostravského útoku uklidil nechytatelně do sítě stoper Lischka. Poprvé v ligové kariéře dal dvě branky v jednom utkání.

Ve 34. minutě navíc uprostřed hřiště přidržel balon Hrubý, domácí Tetour mu ho odebral a narýsoval ideální přihrávku Almásimu, který zblízka také zapsal svůj premiérový ligový gól za Ostravu. Slezané vyrovnali svůj nejlepší první poločas v samostatné lize, s vedením 4:0 šli do kabin v přestávce i při předloňském souboji.

Pak se na Ostravu snesl vytrvalý déšť, ale zhoršující se kvalita terénu už domácím vadit nemusela. Naopak záhy po startu druhé půle z další rychlé akce udeřili a Sorův centr od pravého praporku napálil v 51. minutě do sítě Buchta.

Ostrava měla i další příležitosti, které Dostál zmařil Buchtovi a Potočnému. Debakl pak alespoň zmírnil Poznar, který v 69. minutě tečoval do protipohybu Laštůvky přímý kop Hlinky. V silném lijáku se už pak utkání jen dohrávalo.

Budějovicím se proti Slovácku nedaří

Slovácko si částečně spravilo náladu po čtvrtečním vyřazení v Evropské konferenční lize od Plovdivu a po dvou kolech je s plným bodovým ziskem jediným týmem, který dosud neinkasoval. Dynamo proti Slovácku potřetí za sebou neskórovalo a nenavázalo na úvodní výhru nad Teplicemi.

Domácí trenér Svědík udělal oproti čtvrteční pohárové sestavě čtyři změny, ale i nové složení základní jedenáctky rozehrálo ofenzivní partii. Už ve druhé minutě byl ve střelecké příležitosti Jurečka, pak dvakrát pálil těsně vedle Petržela.

Budějovice měly plno starostí s uhlídáním celé řady centrovaných míčů a pokusů o průniky do pokutového území, směrem dopředu tak jejich aktivita vázla.

Skóre mohl otevřít ve 38. minutě Petržela, jehož do sóla vysunul Kohút, ale veterán tváří v tvář Vorlovi o kousek minul. Chvíli nato neplatil gól hostujícího Škody kvůli ofsajdu.

Slovácko má v úvodu sezony problémy s nízkou produktivitou a efektivitou útočných akcí. Důkazem byly další zahozené pokusy ze slibných pozic od Marečka, Havlíka či Kohúta.

Poslední jmenovaný byl po hodině hry tím, který zlomil střelecké prokletí. V 60. minutě jej na hranici šestnáctky našla přihrávka Petržely a Vorel proti tvrdé střele k tyči nestihl zasáhnout.

Hosté v závěru vyvinuli velký tlak na domácí branku. V 80. minutě zachraňoval Kalabiška na brankové čáře a videorozhodčí potvrdil, že o gól nešlo. V 86. minutě pálil těsně vedle střídající Bassey a v nastavení hlavičkoval vedle Havel. Budějovice tak prohrály šestý z posledních sedmi venkovních ligových zápasů.

2. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Fastav Zlín 5:1 (4:0)

Branky: 9. a 26. Lischka, 13. Sor, 34. Almási, 51. Buchta - 69. Poznar. Rozhodčí: Julínek - Caletka, Dobrovolný - Klíma (video). ŽK: Lischka - Janetzký, Cedidla. Diváci: 4602.

Sestavy:

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman - Sor (57. De Azevedo), Tetour (71. Budínský), Kaloč (82. Jánoš), Kuzmanovič, Buchta (57. Potočný) - Almási (57. Klíma). Trenér: Galásek.

Zlín: Dostál - Vraštil, Cedidla, Procházka, Matejov (56. Nečas) - Dramé, Hlinka, Hrubý (46. Janetzký), Conde (65. Tkáč), Fantiš - Poznar. Trenér: Kalivoda.

1. FC Slovácko - Dynamo České Budějovice 1:0 (0:0)

Branka: 60. Kohút. Rozhodčí: Petřík - Lakomý, Hurych - Zelinka (video). ŽK: Mareček, Kadlec, Daníček - Čavoš, Sladký, Králik, Mihálik, Vorel. Diváci: 2953.

Sestavy:

Slovácko: Nguyen - Tomič (83. Vecheta), Kadlec, Hofmann, Kalabiška - Mareček (83. Holzer), Havlík (83. Šimko) - Petržela (75. Reinberk), Sadílek, Kohút (71. Daníček) - Jurečka. Trenér: Svědík.

Č. Budějovice: Vorel - Čolič, Havel, Králik, Sladký - Čavoš, Javorek (77. Valenta) - Mihálik, Hellebrand (59. Brandner), Hora (68. Mršič) - Škoda (68. Bassey). Trenér: Horejš.