Další německý dovozce ruského plynu žádá o státní pomoc

2 měsíce starý 19

Společnost VNG, která patří mezi největší německé dovozce ruského zemního plynu, v pátek požádala o státní pomoc. Informovala o tom agentura Reuters. Firma doufá, že státní podpora jí umožní pokračovat v obchodní činnosti a vypořádat se s rozsáhlými ztrátami spojenými se získáváním náhradních dodávek plynu.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

„Do začátku ruské agrese byla VNG zdravou skupinou přispívající k bezpečnosti zásobování plynem v Německu,“ uvedla VNG, ve které vlastní většinový podíl německá energetická společnost EnBW. „Dopady ruské války na energetické trhy uvrhly VNG do čím dál kritičtější finanční situace,“ dodala.

Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že žádost VNG o státní podporu přezkoumá. Německá vláda už dříve podnikla kroky k záchraně největšího německého dovozce ruského plynu Uniper. Hodnota vládní pomoci pro Uniper se zatím vyšplhala na 19 miliard eur (zhruba 466 miliard Kč), uvedl Reuters.

Firmu VNG, stejně jako Uniper, tvrdě zasáhl pokles dodávek ruského plynu, který podniky donutil k nákupům náhradních dodávek na promptním trhu za astronomické ceny.

Dovozce ruského plynu Uniper žádá o další čtyři miliardy eur

Ekonomika

Evropská unie se v minulých letech začala od dlouhodobých smluv na dodávky ruského plynu odklánět a nahrazovala je smlouvami krátkodobými. U dlouhodobých smluv si odběratelé zpravidla dokážou zajistit nižší ceny. Brusel už dlouho předtím deklaroval, že Unie chce závislost na ruském plynu snížit.

Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko letos v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

Zdroj