Další posun v očkování. Fiala oznámil, kdy budou moci na třetí dávku občané nad 30 let

4 týdny starý 7

Od pondělí 27. prosince se mohou nechat očkovat třetí dávkou už po pěti měsících všichni lidé starší 30 let. Po dnešním jednání vlády to oznámil premiér Fiala.

Speciální pravidla pro silvestrovské a novoroční oslavy, která schválila ve středu vláda, budou platit od 29. prosince do 2. ledna. „Snižujeme počet účastníků jakýchkoli plánovaných akcí, večírků, silvestrovských oslav na padesát. Všechna ostatní omezení pro ně platí, tedy očkování po druhé dávce a verifikace pomocí Tečky, QR kódu a Čtečky v mobilu,“ shrnul jádro těchto pravidel ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. V restauracích budou moci sedět u jednoho stolu maximálně čtyři lidé, více pouze v případě, že žijí ve společné domácnosti. Podle Válka ale „neplatí omezení časem“, nebude tedy již povinné zavírat v deset večer.

Mimo tento silvestrovský režim bude moci na hromadné akce po skončení nouzového stavu přicházet maximálně tisíc sedících lidí, a akce, kde se nesedí, budou maximálně stohlavé. Vláda také schválila restrikce pro obchody na poslední dva dny nouzového stavu, tedy na Štědrý den a Boží hod vánoční. V pátek budou muset obchody s plochou nad 200 metrů čtvereční zavřít v poledene, v sobotu budou muset mít zavřeno celý den.

Připravujeme podrobnosti

Zdroj