Další ruští důstojníci požádali o azyl ve Francii. Budou svědčit o válečných zločinech i proti Putinovi a Prigožinovi

3 měsíce starý 74

Vladimir Putin a Jevgenij Prigožin | FOTO: Vláda Ruské federace / Wikimedia Commons /CC BY 3.0

Ve Francii požádali o azyl dva ruští důstojníci. Jedním z nich je zaměstnanec FSB, tedy tajné služby, jež je nástupkyní obávané KGB. Druhým žadatelem je příslušník žoldácké Wagnerovy skupiny. S odkazem na projekt Gulagu.net a lidskoprávního aktivistu Vladimira Osečkina to napsal The Insider.

Zpočátku si Francouzi mysleli, že jde o zpravodajskou hru, protože oba muži letěli stejným letadlem a seděli v řadách těsně za sebou. Oni sami se naopak domnívali, že je ten druhý nasazen na to, aby jej ve Francii sledoval.

Dále čtěte

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Svoboda potřebuje nezávislá média. Podpořte nás a buďme společně silnější

číst článek »

„Oba současně šli žádat o politický azyl a mezinárodní ochranu. Vypadalo to velmi zvláštně. Podezření měla i francouzská policie a letištní bezpečnostní služba, protože situace byla vskutku neobvyklá,“ napsal The Insider.

Nakonec po prověření však došly francouzské úřady k přesvědčení, že oba muži chtějí z Ruska uprchnout z vlastního přesvědčení, nikoliv jako vyslaní „špióni“.

Oba důstojníci jsou v současné době vytěžováni a uvádějí podrobnosti o své činnosti i o činnosti jejich okolí, a to včetně systému financování Wagnerových žoldáků či jejich podílu na podvratné činnosti na Ukrajině.

Muž z okruhu FSB navíc měl přístup k dokumentům vztahujícím se k invazi na Ukrajinu. Francouzská strana po prověření pravdivosti údajů hodlá informace zveřejnit. Získané podrobnosti budou použity při mezinárodním vyšetřování ruských válečných zločinů. Důkazy tak budou získány nejen proti Putinovi samotnému, ale také proti Jevgeniji Prigožinovi, který vydržuje žoldáky z Wagnerovy skupiny, či dalším exponentům ruského agresivního režimu.

„Když členové Putinova systému tento systém opustí, stanou se jeho nepřáteli,“ uvedl k tomuto případu aktivista Osečkin a poznamenal, že kromě azylu tak oba muži dostanou pravděpodobně i ochranku. Navíc podle něj nejsou tito dva muži prvními přeběhlíky z podobných institucí, podobných žadatelů o azyl se v posledních měsících objevilo více.

Zdroj