Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou, uvedl Pentagon

1 měsíc starý 44

Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou, oznámil Pentagon. Jeden čínský špionážní balón byl pozorován už několik dní ve vzdušném prostoru Spojených států a americké úřady o něm informovaly v pátek.

Foto: Chase Doak, AP

Čínský balon nad Montanou

Článek

Máme zprávy o balónu letícím nad Latinskou Amerikou. Považujeme ho za další čínský špionážní balón," uvedl mluvčí Pentagonu Pat Ryder. Polohu balónu blíže neupřesnil.

I u balónu nad USA americké úřady uvedly, že „jistě“ jde o balón vybavený špionážní technikou, který se pohyboval nad vojenskými objekty v USA. Zvažovaly jeho sestřelení, ale nechaly ho letět dál, protože je příliš velký a mohl by při dopadu způsobit škody.

Čínské ministerstvo zahraničí v pátek prohlásilo, že incidentu lituje a že se jedná o meteorologický balón, který nedokáže sám dobře manévrovat a nad USA jej zanesl vítr.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil na víkend plánovanou návštěvu Pekingu. Blinken v pátek mluvil s čínským ministrem zahraničí Wangem Ji a dal mu jasně najevo, že „přítomnost čínského pozorovacího balónu v americkém vzdušném prostoru se jasným porušením americké svrchovanosti a mezinárodního práva. Dodal, že USA jsou stále pro diplomatické jednání s Čínou: „Plánují navštívit Peking, až to podmínky umožní. Prvním krokem je dostat pozorovací zařízení z našeho vzdušného prostoru. Na to se nyní zaměřujeme.

V sobotu čínské ministerstvo zahraničí dodalo, že přítomnost balónu ve vzdušném prostoru Spojených států je nehoda, kterou zapříčinila vyšší moc. Někteří politici a média v USA ji podle tohoto úřadu využívají k útočení na Čínu a k její diskreditaci.

Balon nad Montanou je náš, přiznala Čína

Svět

Sestřelit, nebo ne? Američané řeší, co s čínským balonem nad Montanou

Amerika

Výběr článků

Sexuální menšiny chtějí ochranu

Zástupci 23 českých neziskových organizací po říjnovém útoku na bratislavský gay bar, při němž devatenáctiletý Juraj Krajčík zastřelil dva mladíky, vyzvali...

Kolář: Pavel umožní smíření s minulostí

Bývalý diplomat a „přítel po boku“ nového prezidenta Petr Kolář v rozhovoru pro Právo vysvětluje, proč Petr Pavel může jako bývalý normalizační komunista...

EU končí s ruskou naftou, ČR má výjimku

V neděli vstoupí v platnost embargo na dovoz ruských ropných produktů do Evropské unie. To znamená, že se do ní loděmi nedostane kromě ruského asfaltu nebo...

Načítám

Zdroj