Další tornádo v Česku? U Letovic lidé natočili nezvyklý úkaz s vírem ve tvaru trychtýře

1 měsíc starý 19

Na videích, která kolují sociálními sítěmi, jsou zachyceny bouřkové mraky, které se začínají podivně točit. V jednu chvíli je také vidět, že vítr zvedl do vzduchu jakýsi předmět. Kromě Letovic natočili podobné úkazy také lidé u Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku. I na těchto záběrech je patrné, jak začínají temná oblaka pomalu rotovat.

Na videu z Horního Štěpánova je dokonce vidět, jak se začíná vytvářet tromba, tedy vír, který se spouští ze základny bouřkového oblaku. Ze záběrů nicméně není jasné, zda se vír dostal až k zemi. „Pokud by se někde tromba dotkla zemského povrchu, jednalo by se o tornádo. To ale zatím potvrzeno nemáme,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS meteoroložka Jana Hujslová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Děsivé záběry z USA: Ničivé tornádo zdevastovalo město a zabíjelo, zraněných jsou desítky

Hasiči vyjížděli k popadaným stromům

Meteorologové dříve upozorňovali, že v pátek zasáhnou republiku silné bouřky. Vydali před nimi i mimořádnou výstrahu, která platila až do osmé večerní. „Přes naše území přecházelo od západu pásmo bouřek. Místy byly i silné a doprovázené zejména nárazy větru kolem 70 km/h, případně menšími kroupami,“ doplnila Hujslová.

Kvůli nárazovému větru tak měli na pilno hasiči. Například ti na Vysočině vyjížděli celkem k 17 událostem. „Nejčastěji jsme zasahovali na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Vyjížděli jsme k odstranění stromů a větví, které padly na komunikaci a bránily tak plynulému provozu,“ uvedli hasiči na Facebooku.

Zdroj