‚Další zpřísnění je nutné.‘ Německo prodloužilo karanténu a omezuje pohyb v ohniscích nákazy

3 měsíce starý 23

Stávající karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 31. ledna a opatření budou navíc zpřísněna. Novým celoněmeckým pravidlem pro ohniska nákazy koronavirem se stává omezení volného pohybu osob na maximální vzdálenost 15 kilometrů od domova, řekla po úterním jednání s premiéry spolkových zemí kancléřka Angela Merkelová.

Berlín 19:30 5. 1. 2021(Aktualizováno: 20:41 5. 1. 2021)

Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání s premiéry spolkových zemí | Foto: Michel Kappeler | Zdroj: Reuters

Situace je podle Merkelové natolik vážná, že není možné nejen uvolňování restrikcí, ale je nutné naopak přikročit k dalšímu zpřísnění. Hlavním novým opatřením se stává právě omezení volného pohybu. To už v prosinci zavedlo Sasko, kde se koronavirus šíří nejrychleji.

V okresech a městech, kde počet nových případů infekce přesáhne 200 na 100 000 obyvatel za sedm dní, bude omezen volný pohyb na maximální vzdálenost patnáct kilometrů od domova, pokud pro delší cestu nebudou mít lidé pádný důvod. Za takový důvod přitom nebudou uznávány nákupy, sport či turistika.

Hranici 200 nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní překračuje nyní podle vládních dokumentů přes 70 z 410 německých okresů a měst.

Bez očkování se roušek nezbavíme, varuje Merklová. Cíl je až 70procentní proočkovanost Německa

Číst článek

Ohnisky nákazy je nyní vedle Saska řada okresů v Durynsku, Bavorsku, Hesensku, Dolním Sasku a Braniborsku. V Bavorsku je za ohniska považováno například několik okresů sousedících s Českem, mimo jiné okresy Regen či Freyung-Grafenau.

Na otázku novinářů, jak bude okruh pro omezení pohybu vypočítáván, odpověděla Merkelová, že opatření se týká místa, kde člověk žije. Z praktických důvodů se podle ní ve velkých městěch, jakým je Berlín, nebude vypočítávat přesná vzdálenost.

„Bydlištěm je zkrátka Berlín. Žádné hranice uvnitř města určovat nebudeme,“ řekla. Dodala, že smyslem opatření je co nejvíce omezit kontakty veřejnosti.

Cesty z Česka

Dalším novým opatřením je zpřísnění cest do Německa z rizikových oblastí, ke kterým patří i Česká republika. Od 11. ledna bude při příjezdu vyžadován koronavirový test, který nebude starší 48 hodin. Test si lidé budou moci nechat udělat i v Německu bezprostředně při příjezdu.

Ani negativní test ale neznamená, že se člověk může vyhnout karanténě. Ta bude nadále povinná, možné ji ale bude ukončit po pěti dnech dalším negativním testem. Bez následného druhého testu bude karanténa trvat deset dní.

Německo rovněž omezuje soukromá setkání. Nyní se může bez započítání dětí sejít pět lidí ze dvou domácností, nově bude moci na návštěvu jen jeden člověk z cizí domácnosti.

Zavřené zůstávají restaurace a obchody, které neprodávají zboží denní potřeby. Tyto obchody spolu s restauracemi jsou uzavřené od 16. prosince, kdy Německo zpřísnilo karanténu zavedenou od listopadu. Povolená zůstávají výdejová okénka.

Berlín chce do měsíce naočkovat 450 tisíc lidí. Minutový plán vznikl i za pomoci modelu z lega

Číst článek

Do škol se prozatím do konce ledna nevrátí školáci, stejně tak zůstávají zavřené školky. Saský premiér Michael Kretschmer po jednání s Merkelovou řekl, že Sasko ruší únorové zimní prázdniny, náhradou ale prodlouží velikonoční volno.

„Měsíce leden, únor a březen, které jsou před námi, budou od každého vyžadovat ještě hodně trpělivosti a kázně,“ upozornili Merkelová a zemští premiéři ve společném prohlášení. Dokument uvádí, že šíření infekce se výrazně změní až tehdy, když bude proočkována podstatná část mladší populace.

Kancléřka také zopakovala, že cílem vlády je vrátit se pod hranici 50 nových případů na 100 000 obyvatel v sedmidenním období, nyní Německo podle Institutu Roberta Kocha (RKI) vykazuje v průměru téměř 135 nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní.

„Tento cíl zůstává, abychom mohli přerušit řetězec šíření nákazy,“ dodala Merkelová. Hranici pod 50 nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní považují odborníci za zlomovou, aby byla pandemie pod kontrolou. Takovou hodnotu mají podle RKI zhruba dvě desítky německých okresů.

O dalším vývoji karantény rozhodnou zemští premiéři s Merkelovou 25. ledna. Již nyní je ale podle analytiků jisté, že přinejmenším část karanténních opatření bude platit i po 1. únoru.

ČTK

Zdroj