Damašek: Při izraelském osřelování Sýrie zemřelo pět lidí včetně civilisty

1 měsíc starý 28

Střela nad Sýrií (ilustrační foto) Foto: Reuters

Damašek: Při izraelském osřelování Sýrie zemřelo pět lidí včetně civilisty

Útok se odehrál večer kolem půl deváté místního času (asi 19:30 SELČ) a cílil na oblast u města Masjáf v provincii Hamá. Některé rakety sestřelil syrský systém protivzdušné obrany, informovala podle agentury AP syrská média.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sleduje válku v Sýrii, uvedla, že izraelské letectvo vypálilo nejméně osm raket, které zasáhly sklady zbraní a objekty íránských milic v okolí Majsáfu. Útok způsobil několik požárů a na místo byly vyslány sanitky.

Izraelská armáda se k útoku zatím nevyjádřila. Podle SOHR jde o 12. útok Izraele na syrské území od začátku roku.

Agentura AP připomíná, že Izrael za poslední roky podnikl stovky raketových útoků proti cílům v Sýrii, k těmto operacím se ovšem nehlásí. Přiznává ale, že útočí na základny milic napojených na Írán, jako je třeba libanonské militantní hnutí Hizballáh. Tato skupina bojuje v asi 11 let trvající občanské válce v Sýrii na straně syrského prezidenta Bašára Asada. Íránskou přítomnost u svých hranic Izrael považuje za cosi naprosto nepřijatelného a kvůli ní považuje útoky na infrastrukturu a zbraně svého úhlavního nepřítele na syrském území za opodstatněné.

podpis
Zdroj