Dánsko se obává jaderné havárie. Kupuje dva miliony jódových tablet

4 měsíce starý 114

Jód je považován za prostředek chránící organismus před důsledky jaderného ozáření, jako je rakovina štítné žlázy. V poslední době v Evropě vzrostly obavy z jaderných havárií na válkou zmítané Ukrajině, ale také z použití jaderných zbraní Ruskem.

„Vývoj covidu v uplynulých dvou letech nám ukázal, že je důležité se připravit. Válka na Ukrajině nám ukázala, že svět je nepředvídatelný,“ uvedl zdravotní úřad v pondělním prohlášení.

Dánsko je vzdálené více než 900 kilometrů od nejbližší ukrajinské hranice a aktuálně není vystaveno žádnému konkrétnímu riziku, ujistil ministr zdravotnictví Magnus Heunicke. Zásoby jódu by byly použity v případě události nebo havárie jaderné elektrárny v blízkosti Dánska, které žádnou jadernou elektrárnu neprovozuje. Nedaleko jsou ale některé švédské a německé jaderné elektrárny a v dánských vodách se pohybují plavidla s jaderným pohonem.

Zásoby dvou milionů jódových tablet by pokryly rizikové skupiny včetně dětí a mladých lidí do 18 let věku, těhotné a kojící ženy a příslušníky pohotovostních složek do 40 let, uvedl zdravotní úřad. U lidí starších 40 let nebyl prokázán ochranný účinek přijímání jódových tablet. Jejich první dodávky dánské úřady očekávají do dvou až tří měsíců.

Zdroj