Dánsko sužuje nejhorší sucho od roku 2006. Bez deště je severská země už dva týdny

3 měsíce starý 19

V Dánsku už více než dva týdny nezapršelo. V severské zemi zvyklé na pravidelné srážky jde o nejdelší období bez deště od počátku roku 2006, vyplývá z informací dánského meteorologického ústavu, který podle agentury AFP tvrdí, že jde o viditelný dopad klimatické změny. Ani předpověď počasí na příští týdny přitom vydatnější deště neslibuje.

Kodaň 22:23 7. června 2023

Dánsko se zřídkakdy potýká s delšími obdobími bez dešťových srážek (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Velká část Skandinávie zažívá nezvykle suchý konec jara, což v regionu zvyšuje riziko vzniku lesních požárů. Už uplynulý květen byl v Dánsku nejsušší za posledních 15 let a ani v příštích dnech podle úřadů nemá pršet.

Prchnout před horkem do Skandinávie? Není tam půda na obilí, neuživíme se, říká klimatolog

Číst článek

„Je to nejdelší období beze srážek, jaké kdy bylo zaznamenáno od 1. ledna 2006,“ sdělil AFP dánský meteorologický ústav DMI.

Dánsko, které leží v mírném podnebném pásu, se zřídkakdy musí potýkat s delšími obdobími bez dešťových srážek. Podle DMI „to vypadá, že prodlužování období bez srážek souvisí s klimatickou změnou, ale jde o oblast, v níž pokračuje zkoumání“.

Podle dánských úřadů mají být dešťové srážky v příštích týdnech slabé nebo vůbec žádné, takže nebezpečí lesních požárů se ještě zvýší. V posledních týdnech místní složky záchranného systému zasahovaly u největšího počtu požárů v posledních letech. Naposledy v letech 2007 a 2008 Dánsko zaznamenalo 14 po sobě jdoucích dní beze srážek.

Ve Švédsku, kde v květnu pršelo čtyřikrát méně než obvykle v tuto dobu, rovněž platí vysoké nebo velmi vysoké nebezpečí požárů na jihu a v centrální části země.

Ani tady nic nenasvědčuje tomu, že by mělo v příštích deseti dnech pršet, uvedl švédský meteorologický ústav SMHI, který situaci přirovnává k roku 2018, který se vyznačoval velmi neobvyklým počtem lesních požárů.

ČTK

Zdroj