Davidova hvězda jako symbol neočkovaných? Urážka obětí holokaustu, ohradili se židé

1 měsíc starý 12

10. ledna 2021, 18:44 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Federace židovských obcí a Nadační fond obětem holocaustu odsoudily zneužití Davidovy hvězdy, kterou nacisté označovali židovské obyvatele, při páteční demonstraci v Praze proti vládním opatřením proti šíření nemoci covid-19. Několik účastníků odmítajících i očkování proti této nemoci mělo na sobě připnutou šesticípou hvězdu s nápisem "neočkovaný".

demonstrace proti opatřením (10.1.2021)

demonstrace proti opatřením (10.1.2021)
FOTO: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Federace a fond to vnímají jako "exemplární zneužití a relativizaci symbolu holocaustu spojeného s utrpením milionů lidí". Na jejich vyjádření na facebooku dnes upozornil server idnes.cz.

"Je evidentní, že je třeba naši společnost neustále vzdělávat a doporučit všem, co se k tak nízkým projevům uchylují, navštívit místa spojená s nacistickou genocidou u nás i v zahraničí," doplnili zástupci nadace a federace na sociální síti.

Pátečního protestu se v Praze zúčastnily desítky lidí, vedle vládních protikoronavirových opatření zpochybňovaly i výsledky amerických prezidentských voleb a okolnosti úmrtí bývalého slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského. Účastníci v průvodu prošli z Václavského náměstí před americké velvyslanectví na Malé Straně a pak ke slovenské ambasádě v Bubenči.

The use of the Yellow Star of David in anti-vaccination protests is a disgrace and an insult to the memory of the victims of the Holocaust.
(Photos are from Facebook) pic.twitter.com/6oXNajEqSd

— Daniel Meron (@AmbMeron) January 9, 2021

Zneužití symbolu židovství při demonstraci odsoudil také izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron. "Použití Davidovy hvězdy při protestech proti očkování je ostudou a urážkou paměti obětí holocaustu," uvedl.

Zdroj