• Jana Skalská Obročníková vyrábí repliky středověkých doplňků | Foto: Jaroslav Hoření | Zdroj: Český rozhlas
  • Další fotografie (9)

V Českém ráji je řada statků, některé dodnes hospodařící, jiné rekreační. V jednom ve Skalanech nedaleko Vyskře už 35 let vznikají výrobky z kůže, tak, jak tomu bylo ve středověku. Třeba repliky středověkých výrobků z kůže, jako boty nebo kabely. Vyrábí je tam Jana Skalská Obročníková.

Skalany 23:19 28. května 2024

„Snažím se dělat převážně věci přímo podle originálu, a zacházím v tom tak daleko, že si ty originály jezdím prohlížet do Holandska,“ upřesňuje Jana Skalská Obročníková, která je ze ševcovské rodiny.

Snažím se dělat převážně věci přímo podle originálu, a ty originály si jezdím prohlížet do Holandska, říká Jana Skalská Obročníková

Má firmu po rodičích. „Dělám doplňky a boty pro blázny, jako my, kteří si hrají na středověk, raný středověk, vrcholný středověk, a pro své kamarády z doby Karlovy,“ směje se.

Ve své dílně má podle svých slov věci, které ji spíš těší. Mezi ty, které ji živí, patří například šité divadelní boty. A v dílně má i boty, které vypadají jako historické. „To je bota obraceného typu. Je šitá nejdřív naruby a potom se celá otočí. Celá je šitá ručně a je dělaná podle originálu skutečně do posledního stehu,“ vysvětluje.

Poslechněte si celou reportáž, audio najdete nahoře ve článku.

Redakce ČRo Liberec

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Dělám boty pro blázny, co si hrají na středověk, jako já, směje se ve své dílně Jana Skalská Obročníková

  2. Sněmovna jednala o důchodech. ‚Okrádání,‘ tvrdí Babiš. ‚Závidí nám odvahu k reformě,‘ reaguje ODS

  3. Na Šumavě lupina a v Podyjí akát. Národní parky bojují s invazivními druhy

  4. Ekonom: Množství eurodotací pro Česko změní nové členské země. Po roce 2027 nebudeme jen příjemci

  5. Duplantis na Zlaté tretře těsně nepřekonal světový rekord. O 625 centimetrů se pokoušel i navzdory větru

  6. Konec diskuzí. Nizozemské strany dosáhly dohody, novým premiérem bude bývalý šéf zpravodajců Schoof

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme