Demokratická opozice k Dukovanům: Vyzýváme Babiše, aby odvolal z vlády vicepremiéra Karla Havlíčka

3 měsíce starý 11

Zástupci demokratické opozice (SPOLU, Piráti a STAN) | FOTO: archiv Pirátské strany

Zástupci demokratické opozice – ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN předstoupili před novináře, aby se vymezili proti pronikání ruských a čínských firem do tendru o dostavbu dalšího bloku jaderné elektrárny Dukovany. Společně také představili své stanovisko a vyzvala předsedu vlády Andreje Babiše, aby odvolal vicepremiéra Karla Havlíčka. 

„Zúčastnili jsme se všech schůzek s vládou. Respektujeme závěry bezpečnostní skupiny, která se jasně vyjádřila k parametrům možného budoucího tendru a to tak, že Čína ani Rusko nemají být do tendru aktivně přizváni,“ shrnul postoj demokratické opozice předseda Pirátů Ivan Bartoš. Postup vlády považují za bezpečnostní riziko. Upozornil na to, že vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) obešel dohodu sněmovny a přizval do bezpečnostního screeningu Rusko oproti doporučení bezpečnostní skupiny. „Vláda by neměla takto dále postupovat,“ dodal.

„Rusko se dlouhodobě pokouší posílit vliv ve střední Evropě a používá k tomu různé nástroje. Pustit Rusko do budování strategické infrastruktury je nesmírně nebezpečné a krátkozraké,“ souhlasí předseda ODS Petr Fiala. Všichni politici, kteří hájí spoluúčast ruské firmy na dostavbu Dukovan podle něj hazardují s národní bezpečností.

„Jde to shrnout jednoduše – dostavba jaderné elektrárny u nás je pro Rosatom zadarmo drahá – zaplatili bychom svojí bezpečností. Vyzýváme proto předsedu vlády Andreje Babiše, k několika věcem. Za prvé, aby podal návrh na odvolání vicepremiéra Havlíčka z vlády, ale také, aby co nejdříve svolal stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů a to v dřívějším termínu, než je nyní plánována na 29. dubna,“ sdělila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Opozice vládu také vyzvala k tomu, aby do tendru nepřizvala uchazeče z Ruské federace a Čínské lidové republiky. „A aby je žádným způsobem neoslovovala a plně respektovala stanovisko pracovní skupiny složené z ministerstva vnitra, zahraničních věcí, BIS, Úřadu pro zahraniční styky a vojenského zpravodajství a NÚKIBu a převzala odpovědnost za důsledné dodržení jejich doporučení,“ dodala.

„Chceme jasně prohlásit, že o případném převzetí odpovědnosti po nadcházejících parlamentních volbách bychom v projektu dostavby Dukovan pokračovali jenom s firmami, které nepředstavují geopolitické bezpečnostní riziko,“ doplnil předseda STAN Vít Rakušan.

Zdroj