Demolice místo plánované rekonstrukce. Zničenou kolonádu v Lázních Libverda nahradí její kopie

před 2 měsíce 74
  • Památkově chráněnou kolonádu v Lázních Libverda nahradí její kopie | Foto: Johana Tománková | Zdroj: Český rozhlas
  • Další fotografie (5)

V Lázních Libverda měla začít rekonstrukce památkově chráněné kolonády. Místo toho je přišla demolice. Stavbaři museli kolonádu celou zbořit, protože dřevo napadl škodlivý hmyz a houby. Nová stavba ale bude vypadat úplně stejně jako ta původní, jen bude z odolnějšího materiálu.

Liberec 23:02 13. února 2024

Kolonáda v Lázních Libverda stála uprostřed nádvoří. Její pozůstatky jsou opáskované, aby tam nikdo z návštěvníků nevstupoval.

V Lázních Libverda natáčela redaktorka Johana Tománková

„Budou probíhat betonářské práce na zpevnění podloží, pak kamenářské práce, protože zde budou nové mozaikové prvky, pak přijdou tesaři,“ popisuje jednotlivé kroky ředitel Lázní Libverda Zdeněk Kopal.

„Potom budeme pokračovat i s úpravou celého nádvoří, které bude předlážděno, doopravíme hudební altán,“ vyjmenovává.

Na první pohled to nevypadá, že by návštěvníci lázeňského střediska měli nějaké omezení.

„Veškeré provozy jedou, naopak si myslím si, že stojí za to, se přijít podívat, protože to je věc, která se nebude staletí opakovat. Jsou tady prvky, které nejsou běžně viditelné – podzemní části staveb, nebo obnažení krovů,“ potvrzuje ředitel.

Lanovka na Ještěd se kulturní památkou nejspíš nestane. Ministerstvo návrh zamítlo

Číst článek

Kolonáda Lázní Libverda vznikla v polovině 19. století. Rekonstruovaná byla naposledy v roce 2014. Po dokončení stavby bude vypadat úplně stejně, jako předtím.

„Oprava je řešitelná pouze formou téměř úplně rekonstrukce, to znamená s použitím zhruba 20 procent dřeva, které bude zakomponované do původní konstrukce. Ta bude kopií té původní,“ objasňuje Petr Freiwillig z Národního památkového ústavu.

Původní zůstane pítko a Kristiánův pramen.

Johana Tománková, reČRoL

Přečtěte celý článek