Den Austrálie. Lidé protestovali proti oslavám kolonizace a útlaku Aboridžinců

2 měsíce starý 12

Před více než 230 lety, přesně 26. ledna roku 1788, se v tichooceánském zálivu Port Jackson vylodil britský mořeplavec Arthur Phillip, který na starobylém australském kontinentu založil první evropskou kolonii. Nešlo o žádnou značnou slávu. Na místě dnešního Sydney nebyla příliš úrodná půda, posádka prvních přistěhovalců složená hlavně z trestanců neoplývala zemědělci a Brity zvyklé na věčné plískanice překvapilo neobyčejně teplé klima.

Kolonie se i přes prvotní neúspěchy začala rychle rozrůstat. Dnes žije v Austrálii více než 25 milionů lidí, ale jen tři procenta z nich se mohou nazývat původními obyvateli kontinentu, tedy Aboridžinci či Austrálci.

Na australský kontinent přišli podle posledních teorií před zhruba 70 až 50 tisíci lety z Asie. Odhaduje se, že v době, kdy začala britská kolonizace, žilo v Austrálii kolem 1 milionu Austrálců. Brzy je zachvátily nemoci zavlečené z Evropy, masakry a chudoba.

Násilná asimilace pokračovala i během dvacátého století. V letech 1910 až 1970 bylo úředníky odebráno až 100 tisíc aboridžinských dětí, které byly následně umístěny do bílých rodin. Volební a další práva, či plnohodnotné australské občanství získali Austrálci až v roce 1965. Od té doby pracuje Austrálie na snižování sociálních rozdílů mezi původními obyvateli a zbytkem občanů.

Aboridžinci ale stále bojují za uznání, a v některých případech i o restituce, s tamní vládou. Austrálie je jedinou zemí Společenství národů, která neuzavřela smlouvu s původními obyvateli, ve které by uznala jejich suverenitu a stanovila odškodnění.

Právě to se včera rozhodly připomenout desítky tisíc Australanů, když na místo každoročních grilování, festivalů a ohňostrojů uspořádaly nejrůznější formy protestů proti státnímu svátku, který kolonizaci oslavuje. Svým vlastním způsobem se k nim přidaly i některé úřady, které se rozhodly proměnit podobu tradičních oslav.

Letošní svátek, který jeho kritici překřtili na Den invaze, zahájilo taneční představení Austrálců v Sydney, doprovázené tradičními kouřovými rituály. Podobná vzpomínková akce se odehrála například také v Melbourne. Opera v Sydney byla nasvícena uměním původních obyvatel. Na známých australských budovách a stavbách, včetně mostu Harbour Bridge v Sydney, zavlála vlajka Aboridžinců.

V průběhu dne se ale řadou australských metropolí prohnali protestující. V Sydney vyšlo do ulic kolem 3000 lidí, v Brisbane 5000 lidí, v Adelaide 4000 lidí a další tisíce lidí vyjádřily nespokojenost v Melbourne a jiných městech. Většina protestů proběhla poklidně, někde ale demonstrace přerostly v potyčky. Policie zadržela 5 lidí.

By far the biggest crowd I’ve seen here at Queen’s Park in the Brisbane CBD for the Meanjin Invasion Day event today.

Both George and Elizabeth Streets closed off and also filled with people — most in face masks — trying to keep out of the hot sun @brisbanetimes pic.twitter.com/70DLcwudM5

— Matt Dennien (@mattdennien) January 26, 2021

Protestující provolávali hesla jako „Opravdoví Australané neoslavují genocidu“ či „Black Lives Matter“ (na černošských životech záleží). Přestože byla hlavním cílem demonstrací změna data či úplné zrušení státního svátku, plakáty spojené s protesty, které následovaly ve Spojených státech poté, co při policejním zásahu zemřel Georg Floyd, upozornily na to, že za posledních třicet let zemřelo při policejních zásazích více než 400 Aboridžinců.

I přes kontroverze, které se se státním svátkem pojí, je mu ale podle průzkumu společnosti Ipsos většina Australanů stále nakloněna. Změnu data si přeje pouze 28 % Australanů. Zbytek slavil tradičně na pláži či u pikniku.

Australský premiér Scott Morrison na vzpomínkové akci v hlavním městě Canberra prohlásil, že státní svátek připomíná, jak daleko se tato země dostala od doby, kdy k jejím břehům dorazili první osadníci. „Tuto skutečnost nelze popřít. Ať v dobrém, či ve zlém, je to okamžik, kdy začala cesta k modernímu státu,“ prohlásil premiér.

Přesto se některé věci pomalu mění. Na začátku roku oznámila vláda změnu textu australské hymny tak, aby zdůraznila roli a význam původních národů v dějinách země.

Zdroj