Depresivita za epidemie narostla, zhoršilo se spaní. Psychiatr radí, co pomáhá a čeho se vyvarovat

3 měsíce starý 12
 Gabriel Kuchta, Deník N„Kvalitní spánek nás může ochránit před negativními dopady pandemie na naši psychiku,“ říká Jiří Horáček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Některé léky i doplňky stravy mohou některým lidem velmi pomoci, nasazovat jiné rozhodně není dobrý nápad,“ varuje v druhé části rozhovoru psychiatr Jiří Horáček. Jak zlepšit nespavost, když spánková hygiena nezabírá? Proč není dobrý nápad nasadit si léky na úzkost? Kdy pomohou antidepresiva, a kdy ne?

Tak, jako byly a někde dosud jsou přetížené jednotky intenzivní péče, hrozí podle některých výzkumů a zpráv přetížení ambulancí psychoterapeutů, psychologů a psychiatrů, neboť nárůst duševních potíží během pandemie je skutečně výrazný. Představte si situaci, že byste musel také provádět triáž. Jak byste se rozhodoval, komu poskytnete péči jako prvnímu a kdo může počkat?

Těžká, ale dobrá otázka, takovou jsem si ještě nepoložil, musím přemýšlet… Podle mě je především potřeba, abychom hledali a nabízeli řešení a návody, jak celou situaci zpracovat, všem. Všichni jsme ohrožení. Mám hluboký soucit s lidmi, které potkávám třeba na ulici, zdá se mi, že mají smutné oči. Vidím málo radosti, ale mnoho obav a především bezradnosti. Již jsme hovořili o tom, že všechny dostupné studie potvrzují, že násobně přibylo úzkostných a depresivních stavů.

Ale kdybyste musel.

Kdybych měl udělat pořadí, začal bych asi starými lidmi, kteří jsou už rok izolovaní od svých blízkých, jsou zavření. Chráníme je před nemocí, ale současně jim tím způsobujeme psychické útrapy. Strádají osamělostí. Mají méně rezerv a potřebují naši pomoc, na ně bych se zaměřil.

A pak jako na druhé v pořadí bych pomoc cílil na rodiny s malými dětmi, hlavně proto, aby patologie, která se evidentně promítá ze společnosti na rodiče, nepřešla také na děti, což by mohlo zadělat na velké problémy do budoucna.

Většina dospělé populace se z úzkostí a depresivních stavů – nikoliv však nutně pravé deprese jako onemocnění – dostane, až pandemie přejde, ale děti

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Rozhovory

Zdravotnictví

Česko, Kontext N, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější

Zdroj