Desetitisíce lidí v Jeruzalémě požadovaly propuštění osob, které unesl Hamás

2 týdny starý 7

foto Protestní pochod příbuzných lidí, které palestinské hnutí Hamás 7. října při útoku na Izrael uneslo do Pásma Gazy, 18. listopadu 2023, Jeruzalém

Jeruzalém - Desetitisíce lidí dnes v Jeruzalémě demonstrovaly za propuštění osob, které při útoku ze 7. října uneslo palestinské hnutí Hamás. Demonstranti, mezi kterými jsou i příbuzní unesených, požadují, aby izraelská vláda vynaložila větší snahu o propuštění rukojmích, informuje agentura Reuters. Kritizují také izraelského premiéra Benjamia Netanjahua, že dlouho odmítal s příbuznými unesených komunikovat. Premiérova kancelář dnes oznámila, že se válečný kabinet setká se zástupci příbuzných.

Do Jeruzaléma dorazil protestní pochod, který v úterý vyšel z Tel Avivu. Ve městě se k němu přidaly další tisíce lidí. Podle agentury Reuters dnes demonstrovalo na 20.000 lidí, podle některých izraelských médií bylo účastníků protestu přes 30.000. K protestujícím se přidal i jeden z vůdců opozice Jair Lapid, který žádá demisi ministerského předsedy.

"Nemůžeme dál čekat, žádáme (vládu), aby jednala nyní, aby zaplatila jakoukoliv cenu, aby dostala rukojmí nazpět," řekl agentuře Reuters jeden z demonstrantů, který má mezi unesenými přítelkyni. Podobně se vyjadřovali i další účastníci protestu.

Podle serveru The Times of Israel se mnoho příbuzných unesených cítí opuštěno vládou. Premiéru Netanjahuovi vyčítají, že s nimi nejedná. Server deníku Haarec odpoledne napsal, že premiérova kancelář oznámila setkání mezi válečným kabinetem a zástupci příbuzných, které by se mělo uskutečnit v příštích dnech.

Tento týden média informovala, že Katar zprostředkoval jednání mezi izraelskou vládou a hnutím Hamás o propuštění unesených. Těch je zhruba 240, několik lidí podle Hamásu zemřelo při izraelských úderech a čtyři byli propuštěni. Podle médií Katar formuloval nabídku, ve které se počítá s propuštěním několika desítek unesených výměnou za několikadenní přestávku v bojích a propuštění části Palestinců vězněných v Izraeli.

Zdroj