Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová chce potrestat vojáky a generály ve výslužbě, kteří v otevřeném dopise varují před chaosem a islamismem ve francouzských předměstích. Podle ní jde o nezodpovědné chování. Dopis adresovaný prezidentovi Emmanuelovi Macronovi podepsalo na 20 generálů, zhruba stovka vysokých důstojníků a přes tisíc vojáků.

Paříž 8:35 28. dubna 2021

Francouzský prezident Emmanuel Macron | Foto: Stephane Mahe | Zdroj: Reuters

Vojáci v dopise zveřejněném v týdeníku Valeurs Acteuelles varují, že situace ve Francii je vážná, a že zemi hrozí několik smrtelných nebezpečí.

V souvislosti s pátečním útokem u Paříže byl zadržen čtvrtý člověk. V akci jsou specialisté na terorismus

Číst článek

Otevřený dopis podepsal například generál Emmanuel de Richoufftz, který vystudoval vojenskou akademii v Saint-Cyr, a který sloužil v devíti zahraničních operacích - například v Bosně nebo v Iráku.

Podle něj hrozí nebezpečí například na francouzských předměstích, která se podle jeho slov stala oblastmi, kde neplatí základní práva. Vojáci v dopise varují před možným zásahem, občanskou válkou a před islamismem hlavně na francouzských předměstích.

Podle francouzské ministryně obrany není problém samotný dopis a vyjádření názoru. Florence Parlyová ale tvrdí, že vojáci porušili své povinnosti a propůjčili se pro politickou hru před prezidentskými volbami příští rok.

Generály a vojáky, kteří dopis podepsali, totiž oslovila prezidentská kandidátka a šéfka protiimigračního Národního sdružení Marine Le Penová. Podle ní signatáři velmi dobře vědí, jaká ve Francii situace a vyzvala je, aby se k ní připojili.

Martin Balucha

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Dystopický Gileád se vrací v dalším pokračování. Seriál Příběh služebnice představí svou čtvrtou řadu

  2. Policisté žádají veřejnost o pomoc. Hledají 13letého chlapce z Prahy

  3. Basketbalisté Brooklynu zdolali Toronto a mají jistotu play-off. Dončićův Dallas deklasoval Golden State

  4. Desítky francouzských generálů ve výslužbě varovaly v dopise Macronovi před islamismem

  5. ONLINE: Česko má za úterý 3229 nových případů covidu. Očkovaných je téměř milion lidí

  6. Vaněček, Krejčí a Zacha byli v NHL hráči utkání. Kubalík skóroval, Pastrňák, Palát a Voráček asistovali

Aktuální témata

Vrbětice, Koronavirus, Petr Kellner, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme