Děsivé záběry z Irpině: Ulice jsou liduprázdné, po zemi se válí trosky i lidská těla

4 měsíce starý 18

Ještě před pár dny Rusové z velké části kontrolovali města severozápadně od Kyjeva. Vypadá to ale, že se okupanti po neúspěšném tažení na ukrajinskou metropoli postupně stahují z Hostomelu, Buči i Irpině. Ukrajinci v pondělí ohlásili, že poslední jmenované město dobyli zpět.

Podle exkluzivních záběrů zveřejněných CNN je však Irpiň zdevastovaná – zničená infrastruktura, popadané stromy, rozbořené domy a liduprázdné ulice, tedy s výjimkou lidských těl, která se povalují na zemi. Ukrajinci navíc uvedli, že boje ve městě ještě definitivně neskončily.

Irpiň se, podobně jako Hostomel a Buča, stala dějištěm brutálních bojů mezi oběma armádami. V těchto regionech se Ukrajinci snažili zabránit postupu několikakilometrovému ruskému konvoji, o kterém se z počátku války psalo.

Tah Rusů na Kyjev se však postupem času zcela zastavil. Únorové letecké snímky nekončícího konvoje vystřídaly brzy fotky rozdrcených tanků a dalších vozů právě z okolí Buči, Irpině a Hostomelu. K odražení nepřítele v těchto oblastech Ukrajinci často využívají americké raketomety Javelin či turecké drony Bayraktar, ale i celou škálu nejrůznějších zbraní, které do země posílají západní státy.

Některé ruské stroje Ukrajinci ani ničit nemuseli. Rusové tanky často opouštěli zcela netknuté, protože kvůli obrovským logistickým problémům postrádali palivo i další zásoby. Právě kvůli těmto skutečnostem pravděpodobně přehodnotili situaci a vzdali se plánu Kyjev dobýt.

Zdroj