Déšť ve východní polovině Česka rozvodní řeky. Hrozí i druhý povodňový stupeň

6 měsíce starý 7

 ČTK

ČTK

Vydatný déšť, který dnes odpoledne zasáhne východní polovinu ČR a jih Čech, rozvodní řeky. Jejich hladiny mohou dosáhnout na první, ojediněle i druhý stupeň povodňové aktivity. Týká se to zejména povodí Dyje, Jihlavy a Třebůvky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejvyšší výšky by hladiny řek podle něj měly dosáhnout během středy, v povodí Lužnice na jihu Čech by toky měly kulminovat ve čtvrtek.

Deštivé počasí. Ilustrační snímek | Foto: ČTK

Ve východní polovině Česka může od dnešního odpoledne do středečního poledne napršet kolem 40 milimetrů srážek za 12 hodin. Nejvydatněji bude pršet v Jeseníkách a Beskydech, kde může za 24 hodin spadnout na 60 milimetrů srážek, uvedli meteorologové.

Jejich upozornění před vydatnými srážkami platí ale i pro východ Jihočeského a Královéhradeckého kraje a celou Vysočinu, Pardubický, Olomoucký, Zlínský, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.

Povodňovou pohotovost kvůli očekávanému rozvodnění řek meteorologové vydali pro oblasti Moravské Třebové, Jihlavy, Třebíče a Mohelnice. Pro další regiony zasažené vydatnými srážkami platí do čtvrtka povodňová bdělost.

Zdroj