Dětské domovy jedou nadoraz, nemají personál ani počítače na on-line výuku

2 měsíce starý 4

Dětské domovy jedou nadoraz, nemají personál ani počítače na on-line výuku

"Současná situace je velice kritická. Nedávno byly zavřené speciální školy a školky, v ústavních zařízeních je velký počet dětí, které tam docházejí. Domovy také mají nedostatek personálu, vychovatelé jedou nadoraz vlastních možností," řekl ředitel organizace Děti v akci Ladislav Samek.

Vychovatelé v dětských domovech obvykle pracují odpoledne, když děti přijdou ze školy. Od zavedení distanční výuky jsou s nimi celé dny, učí se s nimi během on-line hodin, věnují se jim i po zbytek dne. Pandemie změnila nároky na počet pracovníků, ve stávajících počtech se to podle ředitelů domovů zvládnout dlouhodobě nedá.

"Vypadávají nám zaměstnanci kvůli vlastní karanténě a izolaci. Narůstají jim přesčasové hodiny," uvedla ředitelka Dětského domova Střekov v Ústí nad Labem Hana Melzerová. Zaplacené přesčasy zaměstnanci dostali do ledna, na další doplatky od zřizovatele se teprve čeká, dodala.

"Už rok jedeme se stejným počtem personálu. Rok suplujeme činnost školy. Už jsme na pokraji sil, lidé jsou vyčerpaní. Dostali nějaké odměny, ale teď by spíš ocenili volno," řekl ředitel Dětského domova Plumlov na Prostějovsku Radim Kratochvíl.

Domovům také chybí metodika, jak postupovat, když je nakažený personál, když jsou nakažené děti. V Prostějově se během pandemie nakazilo 25 dětí a 15 zaměstnanců. "Nemáme metodiku především od ministerstva školství. Stále jsme na hraně. Také nás trápí, že ministerstvo sanovalo školy technikou, a na dětské domovy zapomnělo," sdělil ředitel Dětského domova Prostějov Vladimír Brablec.

Děti často nemají svůj počítač, na jeden jich může osm i mnohem víc. Domovy někdy dostávají darem od sponzorů starší počítače, ty ale nebývají dost výkonné pro on-line hodiny. "Distanční výuka je pro dětské domovy nevhodná. My máme 30 dětí na výuku, jednoho vychovatele a asistenta," řekl Kratochvíl.

Podle ředitelů situace působí na psychiku dětí. "Začíná se objevovat i ponorková nemoc, děti mají zakázané vycházky, mohou jít ven jen s dospělými a pokud možno vyhnout se veřejnosti. Děti, které mají psychiatrické diagnózy, mají mnohem větší obtíže než u takzvaně běžná populace," řekla Melzerová.

Organizace Děti v akci také na svých stránkách zveřejnila formulář pro dobrovolníky, kteří by chtěli v dětských domovech pomáhat. Předá je zařízením v jejich kraji. Petice bude adresovaná ministerstvu školství a Senátu, organizátoři chtějí získat 10 000 podpisů.

Zdroj