Devět procent lidí si myslí, že jim zákon o manželství pro všechny zhorší život

před 5 měsíce 97

foto Svatba homosexuálů - lesbiček - ilustrační foto.

Praha - Že by se jejich život po přijetí zákona o manželství pro všechny zhoršil, si myslí devět procent dospělých v Česku. Čtyři pětiny dotázaných jsou přesvědčeny o tom, že by schválení normy s možností sňatků gayů či leseb jejich život nijak neovlivnilo. Naopak zlepšení očekává 11 procent lidí. Ukázal to průzkum agentur Nielson a Publicis Groupe, do něhož se loni v říjnu zapojilo 1021 lidí nad 18 let. Výsledky ČTK poskytl zástupce agentur Ondřej Šveda. Zjištění jsou reprezentativní.

Zákon o manželství pro všechny je ve Sněmovně. Poslanci by ho měli v takzvaném druhém čtení projednávat ve středu odpoledne. Sněmovní ústavně-právní výbor k normě nepřijal žádné stanovisko. Nenašel se v něm dostatek hlasů ani pro její podporu, ani pro dvojici pozměňovacích návrhů. Jeden z nich počítal s tím, že by stejnopohlavní páry neuzavíraly manželství, ale partnerství se všemi právy a povinnostmi jako manželé. Také podle druhého návrhu by se svazek jmenoval partnerství, navíc by se škrtlo osvojování dětí.

Podle výsledků průzkumu by víc než polovina lidí byla ráda, kdyby politici téma rychle vyřešili a mohli se věnovat jiným záležitostem. Třem z deseti lidí je jedno, jak rychle politici věc vyřeší. Že by se řešení nemělo uspěchat, míní 11 procent dotázaných. Osm z deseti lidí myslí, že by přijetí zákona jejich život nijak neovlivnilo. Zlepšení svého života očekává 11 procent dotázaných. Devět procent míní, že by se jim život zhoršil.

Z dotázaných se zhoršení nejvíc obávají voliči opozičního hnutí SPD. Z nich 21 procent uvedlo, že by se jejich život po schválení zákona s manželstvím pro všechny zhoršil. O zhoršení je přesvědčena bezmála desetina příznivců opozičního ANO, sedm procent voličů koalice SPOLU. Z těch, kdo hlasují pro Piráty a STAN, zhoršení svého života neočekává nikdo. Část voličů uvedla, že pokud by jejich strana manželství pro všechny nepodpořila, už by jí hlas nedali. Zmínila to desetina voličů ANO a 19 procent těch, kteří volí ODS.

Podle iniciativy Jsme fér od předložení návrhu zákona s manželstvím pro všechny uplynuly už skoro dva roky. Petici na podporu svazků pro všechny páry podepsalo přes 170.000 lidí, uvedla iniciativa.

Přečtěte celý článek