Devět zemí NATO včetně ČR prosazuje posílení podpory Ukrajině

3 měsíce starý 11

Bratislava - Devět členských států NATO včetně Česka očekává, že červencový summit aliance ve Vilniusu rozhodne o posílení politické a praktické podpory Ukrajiny, která se od loňska brání ruské invazi. Ve společném prohlášení to uvedli vrcholní politici zemí východního křídla NATO, kteří se dnes sešli na společném jednání v Bratislavě. Českou republiku na jednání zastupoval prezident Petr Pavel.

"Naším cílem je větší, víceletý a komplexní balík podpory pro Ukrajinu, který posílí její obranné způsobilosti i prostřednictvím implementace standardů aliance a zvýšením její interoperability s NATO," píše se v prohlášení prezidentů takzvané bukurešťské devítky (B9), které ČTK poskytla slovenská prezidentská kancelář.

Státníci za opodstatněnou označili iniciativu k vytvoření společného analytického, výcvikového a vzdělávacího centra s Ukrajinou, které bude sídlit v Polsku. S ohledem na ruskou agresi slíbili pokračování podpory schopnosti Ukrajiny ubránit se a zmírnit humanitární katastrofu.

Vrcholní politici zemí B9 podpořili snahy Ukrajiny o integraci do euroatlantických struktur. "V této souvislosti očekáváme, že ve Vilniusu zvýšíme politické vztahy s Ukrajinou na novou úroveň a bude spuštěn nový politický formát, který přivede Ukrajinu k členství v alianci tehdy, když to podmínky dovolí," píše se v prohlášení.

Prezidenti vyjádřili naději, že Čína v souvislosti s válkou na Ukrajině bude postupovat odpovědně ve své pozici stálého člena Rady bezpečnosti OSN. "Jakékoliv poskytnutí smrtící pomoci ruskému agresorovi ze strany Číny by bylo nepřijatelné a jen by prodloužilo trvání konfliktu a prohloubilo globální nestabilitu," uvedli.

Rovněž vyzvali Rusko, aby zastavilo všechny vojenské aktivity a bezpodmínečně stáhlo své jednotky z Ukrajiny. Odsoudili také Bělorusko za to, že pomáhá ruské agresi, a vyslovili se pro vyvození odpovědnosti vůči těm, kteří jsou v konfliktu na Ukrajině odpovědní za agresi, krutosti a válečné zločiny.

Prezidenti vyjádřili přesvědčení, že příslib investic ve výši dvou procent hrubého domácího produktu do obrany se na summitu NATO stane základem a nikoliv stropem. Vyjádřili rovněž plnou podporu Švédsku, aby se zanedlouho stalo plnohodnotným členem NATO; schůzky ve slovenské metropoli se zúčastnila také maďarská prezidentka Katalin Nováková, jejíž země stejně jako Turecko vstup Švédska do aliance ještě neschválila.

Členy uskupení B9, které vzniklo v roce 2015, jsou kromě Česka, Maďarska a Slovenska, také Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko a Rumunsko.

Zdroj