Diagnóza prezidenta Zemana zveřejněna

3 měsíce starý 62

Prezident Miloš Zeman při volbě do Sněmovny Foto: Jiří Ovčáček/Twitter

Diagnóza prezidenta Zemana zveřejněna

Zatímco Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček tvrdí, že zdravotní problémy prezidentovi v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích (ÚVN) nebrání ve výkonu ústavních pravomocí, zdroje Deníku N mluví o opaku. Zemanův zdravotní stav je prý vážnější, což mu má bránit v plnohodnotném plnění funkce prezidenta.

Deník, který se odvolává na „velmi dobře informované zdroje z okolí prezidenta, státní správy a lékařského prostředí“, tvrdí, že Zeman trpí mimo jiné jaterní encefalopatií, což je závažná komplikace vyvolaná akutním nebo chronickým selháním jater. Projevuje se různými psychickými a neurologickými příznaky.

„Projevuje se to třeba tím, že je dezorientovaný a říká nesouvisející věci,“ popsal listu prezidentův stav jeden ze zdrojů. Podle jiného zdroje prezident sice komunikuje, ale obtížně. Mluví také z cesty.

Jaterní encefalopatie se projevuje v lehké formě zmatením či poruchami spánku, v nejtěžší formě je pacient v kómatu. Toxické látky v mozku totiž nemocná játra nezvládají filtrovat. Léčbou se však tento stav dá zvrátit.

Co je jaterní encefalopatie?

Jaterní encefalopatie je soubor neurologických a psychických příznaků vyvolaných akutním nebo chronickým selháním jater. Nejčastěji vzniká při jaterní cirhóze. Encefalopatie se rozlišuje na čtyři stadia, v prvním jsou pacienti zmatení a trpí poruchami spánku a chování. Ve druhé až třetí se projevují poruchy kognitivních funkcí, pacienti jsou dezorientovaní a mluví zcesty. Ve finálním stádiu jsou lidé s tímto onemocněním v kómatu.

Prezidenta převezla v neděli do ÚVN mobilní jednotka intenzivní péče. Zeman byl bezvládný a museli mu držet hlavu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj