Díky OSN zlevní léčebné konopí i v Česku

1 měsíc starý 7

Konopí dosud bylo v seznamu 4 Úmluvy OSN o omamných látkách společně s nejtěžšími drogami jako heroin a další opiáty. Přesunutím konopí na seznam 1 úmluvy stále však znamená, že konopí zůstává drogou pod dohledem mezinárodních institucí. Česko pro tuto změnu hlasovalo.

„Na čtyřce byl seznam látek, které nemají léčebné použití. A když je chtěla ČR léčebně použít, tak na to musela mít státní agenturu, která vše monitorovala. Pokud by se změnily zákony, tak farmaceutické firmy a výrobci, které konopí zpracovávají, by po změně zákona už nepotřebovali státní agenturu, která jejich výrobky vykupuje a přeprodává. Nyní to dělá jedna licencovaná firma,“ řekl Právu Vobořil.

Změna legislativy by podle něj mohla otevřít trh s léčebným konopím. „Z konopí by se pak stala běžná komodita v oblasti léčiv. A přípravky, které jsou nyní na trhu, by byly nejen dostupnější, ale také by jednoznačně zlevnily a rozhýbal by se i obchod se zahraničím,“ uvedl.

„To neznamená, že by konopí nebylo na nějakém seznamu látek, ale restrikce vyžadované z mezinárodních úmluv budou nižší. A změnila by se situace, kdy je nyní dostupnější fentanyl, morfium a řada mnohem návykovějších látek než samotné konopí,“ doplnil Vobořil.

Pro vyřazení marihuany hlasovalo 27 členských zemí Komise pro omamné látky úřadu OSN pro drogy a kriminalitu, proti 25 a jedna země se zdržela hlasování. Členem komise je i Česká republika, která podle serveru Marijuana Business Daily hlasovala pro návrh.

Jak jednotlivé země hlasovaly, ale úřad OSN, který sídlí ve Vídni, neuvedl. „Přestože nejde o úplné uvolnění kontroly, je to obrovský krok k normalizaci užívání konopí v medicíně, ale i obecně v populaci,“ uvedl nezávislý expert Kenzi Riboulet-Zemouli ze CND Monitor.

Spolu s návrhem komise hlasovala ještě o pěti dalších bodech oslabení kontroly nad konopnými preparáty, ty však smetla ze stolu.

Evropa je liberální

V Česku se konopí smí užívat pouze pro lékařské účely, držení je povoleno pro vlastní spotřebu. V medicíně se užívá v mnoha evropských státech, například v Německu, Polsku, Dánsku, Finsku, Nizozemsku, Velké Británii či Irsku, dále pak ve Švýcarsku, ale i v Řecku, Itálii, v San Marinu, na Maltě nebo v Chorvatsku.

V některých dalších státech se toleruje i pro rekreační účely, například v Kanadě, Jihoafrické republice, Gruzii nebo v Uruguayi.

Zdroj