Diplomacie, vyšetřování, politika. Popisujeme, jak velký bude mít Zemanův vrbětický projev dopad

1 měsíc starý 16

Prezident Miloš Zeman, který se po týdnu vyjádřil k vyšetřování výbuchů muničních skladů Vrběticích, svým projevem posílil ve veřejné debatě optiku dvou rovnocenných vyšetřovacích verzí – té o neodborné manipulaci s municí a té o bombě nastražené ruskými agenty.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělní tiskové konferenci prezidentova slova jasně popřel. „Pokud vím, v kauze existuje jedna vyšetřovací verze, a ta je spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155,“ řekl. Číslo označuje jednotku ruské vojenské rozvědky GRU, která se zabývá sabotážemi (viz profil jednotky na webu Rádia Svobodná Evropa).

Prezident tak bez „vyhlášení války“ pozici vlády podkopal, dopad jeho slov v různých oblastech společenského, politického i diplomatického života se ale bude lišit.

Přečtěte si také

Analyzujeme body, v nichž Zeman vnesl do vrbětické kauzy zmatek, manipulace i lži

1. Vyšetřování

Deník N se obrátil na dva bývalé policisty, kteří v minulosti vyšetřovali závažnou násilnou trestnou činnost i terorismus. Oba se shodují, že prezidentův projev byl do značné míry politický a nemusí mít na probíhající policejní vyšetřování žádný dopad.

„Samotnému vyšetřování prezident nic způsobit spíše nemohl. Větší problém je v tom, že se

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdroj