Diplomatka USA v Rusku. Obě země škrtaly sankce

3 měsíce starý 76

Náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová Foto: Profimedia.cz

Diplomatka USA v Rusku. Obě země škrtaly sankce

Moskva ji ze sankčního seznamu vyňala až poté, co Spojené státy z obdobné listiny vyškrtly několik ruských občanů, řekla podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová, aniž by upřesnila, o koho šlo.

Nulandová má v následujících dnech s ruskými diplomaty včetně ministerského náměstka Sergeje Rjabkova jednat o „řadě bilaterálních, regionálních i globálních problémů“, oznámilo ruské ministerstvo zahraničí.

Od lednového nástupu do Bílého domu americký prezident Joe Biden na Rusko uvalil řadu nových sankcí v souvislosti s otravou opozičníka Alexeje Navalného, hackerským útokem na systémy firmy SolarWinds či údajnou snahou ovlivnit loňské prezidentské volby v USA.

Odvetné sankce přijalo i Rusko a velvyslanectví Spojených států v Moskvě navíc dostalo zákaz zaměstnávat ruské občany. Nulandová z Moskvy pokračuje do Libanonu a Británie, kde ji rovněž čekají jednání s tamními představiteli.

Zacharovová též v neděli řekla, že Rusko opustili tři pracovníci americké ambasády, kteří jsou podezřelí, že v opilosti ruskému občanovi ukradli batoh v baru.

podpis
Zdroj