Diplomatům se podařilo evakuovat z Gazy dva příbuzné občanů ČR

2 týdny starý 7

foto Ilustrační foto - Lidé přecházejí z palestinského Pásma Gazy přes hraniční přechod Rafáh do Egypta, 1. listopadu 2023.

Praha - Českým diplomatům se dnes podařilo evakuovat z Pásma Gazy dva příbuzné českých občanů. Stará se o ně konzulární tým velvyslanectví v Káhiře. Vyjádření šéfa české diplomacie Jana Lipavského (Piráti) zaslala ČTK vedoucí oddělení komunikace ministerstva zahraničí Mariana Wernerová. Podrobnosti k případu neuvedla.

"Našim diplomatům se dnes podařilo evakuovat další osoby z Gazy. V péči konzulárního týmu velvyslanectví v Káhiře jsou dva rodinní příslušníci českých občanů," uvedl ministr Lipavský.

Mluvčí ministerstva Daniel Drake před dvěma dny ČTK sdělil, že úřad v té době evidoval sedm českých občanů a jejich tři rodinné příslušníky, kteří měli zájem o evakuaci. Už dřív se objevily například zprávy o případu dvou českých dětí, které se měly v Gaze nacházet.

Lipavský tento týden v pondělí potvrdil, že se z oblasti podařilo evakuovat dalšího českého občana a jeho rodinného příslušníka. Vzhledem k citlivosti údajů Černínský palác neupřesnil, o koho se jednalo. Bližší informace nesdělil ani dnes.

Jedinou možností k opuštění Pásma Gazy představuje v současnosti hraniční přechod Rafáh, přes který se lidé mohou dostat do Egypta a odtud dále do svých zemí. Izraelská armáda pokračuje v operaci v Gaze. Zahájila ji na konci října v reakci na brutální útok, kdy bojovníci Hamásu na izraelském území zabili na 1200 lidí a dalších více než 200 unesli. Podle Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví pásma Gazy si izraelské bombardování vyžádalo tisíce mrtvých.

Zdroj