Diplomatům se podle Lipavského podařilo evakuovat z Pásma Gazy dva příbuzné českých občanů

2 týdny starý 6

Mluvčí ministerstva Daniel Drake před dvěma dny ČTK sdělil, že úřad v té době evidoval sedm českých občanů a jejich tři rodinné příslušníky, kteří měli zájem o evakuaci. Už dřív se objevily například zprávy o případu dvou českých dětí, které se měly v Gaze nacházet.

Lipavský tento týden v pondělí potvrdil, že se z oblasti podařilo evakuovat dalšího českého občana a jeho rodinného příslušníka. Vzhledem k citlivosti údajů Černínský palác neupřesnil, o koho se jednalo. Bližší informace nesdělil ani nyní.

Jedinou možností k opuštění Pásma Gazy představuje v současnosti hraniční přechod Rafáh, přes který se lidé mohou dostat do Egypta a odtud dále do svých zemí. Izraelská armáda pokračuje v operaci v Gaze. Zahájila ji na konci října v reakci na brutální útok, kdy Hamás na izraelském území povraždil na dvanáct set lidí a dalších více než dvě stě unesl. Podle Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví Pásma Gazy si izraelské bombardování vyžádalo tisíce mrtvých. Údaje nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Zdroj