Dítě by mělo mít takovou životní úroveň jako ten movitější z rodičů, říká o výživném advokátka

před 3 měsíce 94

„Máme za to, že jak dítě roste, zvyšují se jeho náklady. Výživné je vždycky pohledávkou dítěte. Rodič, který o něj pečuje, je do jeho 18 let jen platebním místem. Výživné nekončí tím, co je dítě schopno na měsíc spotřebovat. Pokud je životní úroveň rodiče hodně vysoká, nechává se část výživného na spotřebu a zbytek může jít třeba na spoření,“ vysvětluje v pořadu Houpačky Radia Wave advokátka Michaela Dobrovičová.

Praha 23:41 12. února 2024

Michaela Dobrovičová, advokátka

Michaela Dobrovičová, advokátka | Foto: Jan Jaskmanický | Zdroj: Český rozhlas

Vyživovací povinnost toho zahrnuje mnohem víc než jen peníze, upozorňuje v pořadu Houpačky Radia Wave advokátka Dobrovičová. „Je to i povinnost zaopatřovat a pečovat o někoho, kdo toho z objektivních důvodů není schopen,“ vysvětluje.

Kdy má nárok na výživné i rodič? Jak se výživné stanovuje a jaká jsou úskalí tabulek? Co když někdo výživné neplatí? Poslechněte si Houpačky na téma výživné

Zpravidla se ale výživné týká dětí. „Nezaopatřené děti by měly mít stejnou životní úroveň jako ten z rodičů, který je movitější. I když spolu nežijí,“ zdůrazňuje.

„Výživné navíc nemá podle nového občanského zákoníku spotřební charakter,“ pokračuje Dobrovičová. „To znamená, že nekončí tím, co je dítě schopné spotřebovat.“

Pokud například otec vydělává statisíce korun, tak nemůže podle advokátky platit na dítě jen osm deset tisíc. „Není cílem, aby druhému rodiči peníze zůstávaly na vlastní obživu, pokud pro to nejsou důvody. V takovém případě výživné rozdělujeme – na spotřebu a na spoření,“ říká.

To znamená, že dítě movitého otce má sice nárok na dražší oblečení, zájmy a dovolené než dítě průměrně vydělávajících rodičů, část peněz se mu ale odkládá. Dostat je může třeba po 18. narozeninách, je možné z nich platit vysokou školu a podobně.

,Výživné pobírám 250 korun.‘ Stát jedná o stanovení minimální částky alimentů i automatické valorizaci

Číst článek

„Pokud má tatínek možnost jezdit na dovolenou na Bali, tak má vzít dítě s sebou. A pokud ho nevezme, tak má mít dítě k dispozici takový obnos, aby tam mohlo jet s druhým rodičem,“ glosuje advokátka.

Pečující rodič navíc nemá tolik možností, jak vydělávat více. „Když se třeba pět dní v týdnu stará o dítě, tak se připravuje o možnost v tuto dobu zvýšit svůj příjem. K tomu se musí přihlížet také,“ dodává.

A uvádí jednoduché pravidlo: „Výživné je vždycky pohledávkou dítěte. Rodič, který o něj pečuje, je do 18. narozenin jenom platebním místem.“

Ohrožení chudobou

Kolik by mělo výživné být, vychází například z tabulky ministerstva práce. Vycházet se ale může i z toho, kolik dnů pečuje který rodič – a jestli se z výživného platí třeba i oblečení, nebo jestli zimní bundu, zjednodušeně řečeno, koupí dítěti i rodič, který ho má jen na víkend.

Stát prodloužil dobu proplácení náhradního výživného. Lidé ho teď můžou čerpat až čtyři roky

Číst článek

„Je ale taky možné, že tím, že se rodina rozpadne, dítěti se sníží životní úroveň, aniž by se ho někdo snažil poškodit. Tak to bohužel je,“ uznává Dobrovičová.

„Jeden tatínek mi to popsal tak, že dřív kupoval jednu focacciu, teď musí koupit dvě. A je pravda, že rodina s jedním živitelem je nejvíc ohrožená chudobou v Česku. Navíc jsme velmi tolerantní k práci na černo a v šedé zóně,“ dodává.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Michaela Sladká, kac

Přečtěte celý článek