Divadlo Radost v nové inscenaci připomíná návštěvu Buffalo Billa v Brně

4 měsíce starý 11

foto Generálka představení Buffalo Bill, tenkrát na Morawě léta Páně 1906 v Divadle Radost, 10. května 2023, Brno.

Brno - Repertoár brněnského Divadla Radost rozšířila inscenace, která si pohrává s příběhy a postavami Divokého západu. Pod názvem Buffalo Bill tenkrát na Morawě léta páně 1906 ji nastudovala režisérka Joanna Zdradová podle scénáře Venduly Borůvkové. Po dnešní premiéře je znovu na programu v neděli. Představení se hraje na Malé scéně a je vhodné pro děti starší deseti let i dospělé.

Část souboru Divadla Radost, které dlouhodobě spojuje loutkoherectví a činohru, se v srpnu 2024 chystá do Spojených států, kde podnikne asi měsíční cestu po vybraných kulturních centrech českých a slovenských krajanských spolků. Divadelníci povezou do zámoří výstavu českých loutek a odehrají deset až patnáct repríz nového představení.

Volnou inspirací pro inscenaci bylo turné Buffalo Billa, jenž se svým spektáklem čítajícím stovky indiánů, kovbojů, bizonů a koní zavítal roku 1906 do rakousko-uherské monarchie a také do Brna. "Hlavní hrdina, chlapec zhruba dvanáctiletý, zhlédne brněnské uvedení velkolepé Wild West Show a podlehne lákání dálek a dobrodružství," nastínila děj mluvčí divadla Lucia Legerská.

Chlapec se rozhodne utéct s domova a putovat s kovbojským cirkusem. Romantický sen ale posléze dostává jiný historický kontext. Píše se rok 1950 a hlavní hrdina, už dospělý, utíká znovu - tentokrát ne z rozmaru, ale z holé nutnosti.

Kromě lásky k trampingu a westernovým příběhům je tématem inscenace také fenomén emigrace, nostalgický vztah české společnosti k Novému světu a iluze svobody, kterou Amerika pro mnohé symbolizovala. Divadelníci se také snaží ukázat, že šestákové příběhy o Divokém západě mívaly jednostrannou perspektivu a líčily osadníky většinou jako zástupce civilizace a oběť indiánské krvelačnosti. Původní obyvatelé Ameriky však v éře Divokého západu ztráceli svou zemi i svou historii.

Hrát o Buffalo Billovi bez tohoto kritického komentáře nám dnes přijde neakceptovatelné, vzkazují divadelníci z Radosti.

Zdroj