Djokovič připravuje s právníky žalobu na australskou vládu, chce milionové odškodnění

5 měsíce starý 22

Úředníci na letišti zrušili Djokovičovi vízum krátce po jeho příletu a nechali ho převézt do detenčního zařízení pro uprchlíky a žadatele o azyl. Soudci po čtyřech dnech o Srbově propuštění kvůli procesním chybám. Mohl tedy trénovat a připravovat se i jako neočkovaný na turnaj.

Tři dny před jeho začátkem však australský ministr pro imigraci Alex Hawke Djokovičovo vízum opět zrušil. Tenista znovu putoval do izolace a v neděli 16. ledna se konalo další soudní jednání. Při něm všichni tři soudci jednomyslně podpořili ministrovo rozhodnutí. A ještě téhož dne večer nasedl Djokovič i se svým týmem do letadla a vyrazil před Dubaj do Srbska.

Nyní ve svém podcastu John Locco, bývalý starosta Brightonu (předměstí Melbourne), provalil, že Australská tenisová federace údajně financovala velkou část Djokovičovy cesty na Australian Open a hradí také náklady na soudní řízení.

Platila australská federace Djokovičovu cestu?

V podcastu Locco zmínil několik tvrzení, která slyšel od zaměstnance federace, a dokumenty, které sám viděl. Podle nich zástupci Tennis Australia, jak se tamnímu svazu zkráceně říká, vyplnili všechny žádosti o víza pro hráče a funkcionáře, včetně té Djokovičovy. Bylo nutné uvést také údaje o tom, kde se dotyční pohybovali dva týdny před odletem na Austrálie.

A právě při tom se mohlo přijít na to, že Djokovičovi lidé nesprávně informovali australské úřady o tenistově pobytu a jeho cestovních aktivitách. Sám Djokovič prý nevěděl, co lidé z Tennis Australia do vládních dokumentů napsali. On, ani nikdo z jeho týmu informace nezkontroloval.

Locco tvrdí, že Tennis Australia údajně zaplatila Djokovičův let z Dubaje do Melbourne. Kromě toho federace údajně hradila i náklady na dům, který si Djokovič pronajal na dobu turnaje, ale do kterého se nikdy nemohl nastěhovat, protože střídal deportační hotel s hotelem pro hráče.

Na grandslamových turnajích je běžné, že všichni hráči mají zdarma k dispozici pokoj v oficiálním hotelu, ale to, že by Tennis Australia převzala náklady na celý dům v ceně osmi tisíc eur, v přepočtu 200 tisíc korun, je neobvyklé.

Locco dále tvrdí, že federace zaplatila i Djokovičovy soudní poplatky. Ty údajně dosáhly výše kolem 50 tisíc eur (1,225 milionu korun).

Zde se rozcházejí informace ze začátku týdne, kdy reportéři německého deníku Bild spočítali, že tenista měl zaplatit 315 tisíc eur (7,7 milionu korun) pokutu za vyhoštění. Soudci mu navíc uložili povinnost zaplatit všechny vzniklé náklady, včetně výloh státu Austrálie, což mělo být 200 tisíc eur (4,9 milionu korun).

Voráčové se pomoci od Australanů nedočkala

Locco a na jeho podkladech australská média zmiňují též českou tenistku Renatu Voráčovou. Její případ je ještě bizarnější než Djokovičův, protože do Austrálie přiletěla s předstihem. Jako neočkovaná a po prodělaném onemocnění COVID-19 kolem loňských Vánoc. Do země ji na základě správně vyplněných dokumentů pustili, dokonce odehrála turnaj v Adelaide a až po Djokovičově zadržení si „přišli“ také pro ni a umístili ji do stejného detenčního zařízení.

Locco tvrdí, že Voráčová požádala Tennis Australia o pomoc. Její žádost o podporu, jak právní, tak i finanční, svazoví úředníci zamítli. A tak na rozdíl od Djokoviče Voráčová žádnou pomoc nedostala.

Nyní chce znovu požádat federaci, aby jí uhradila náklady na letenky a možný ušlý zisk. Zvažuje i další právní kroky.

Locco ujistil redakci deníku Herald Sun, že jeho zdroj je stoprocentně důvěryhodný a legitimní. „Novak Djokovič přijel do Austrálie v dobré víře a byl zostuzen,“ nechal se Locco slyšet v australských médiích.

Craig Tiley, šéf Tennis Australia, pro deník The Age pouze popřel, že by soudní poplatky platila federace.

Zdroj