Dlabajová chtěla v EK využít zkušenosti, šéfka frakce mluví o vyšetření konkurzu

před 3 měsíce 37

foto Ilustrační foto - Poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová (zvolená za ANO) na archivním snímku před budovou Evropského parlamentu.

Štrasburk - Česká europoslankyně Martina Dlabajová chtěla na postu zmocněnkyně Evropské komise pro malé a střední podniky navázat na své dlouholeté zkušenosti z Evropského parlamentu, kde se této problematice věnuje. Sdělila to ČTK. Místo však podle informací bruselských médií získal spolustraník předsedkyně komise Ursuly von der Leyenové Markus Pieper, přestože v konkurzu skončil za vítěznou Dlabajovou až třetí. Za svou kolegyni se dnes postavila i šéfka její liberální frakce Valérie Hayerová, podle níž by se věcí mohla zabývat evropská ombudsmanka.

"České republice by takový post slušel, a to i proto že drtivou většinu tuzemských firem představují právě malé a střední podniky," řekla ČTK Dlabajová ve svém prvním vyjádření k výběrovému řízení.

V Evropském parlamentu se otázkami souvisejícími s malými a středními firmami zabývá již desátým rokem. V unijní exekutivě chtěla na tuto práci navázat a využít bohaté zkušenosti, které získala při jednání s firmami, úřady i při prosazování právních norem hájících zájmy těchto podniků. "Dobrý zmocněnec se musí umět za malé a střední podniky prát a jeho role bude klíčová pro konkurenceschopnost celé Evropy," konstatovala Dlabajová, aniž by komentovala jmenování Piepera.

Podle informací Hospodářských novin žádá prošetření výběrového řízení protikorupční organizace Transparency International (TI), která označila jmenování slabšího kandidáta za důvod k vážným pochybám o férovosti výběrového řízení. Jmenování, v jehož případě byl pominut i závazek instituce dávat šance zástupcům menších států a úspěšným ženám, naznačuje podle organizace mocenské rozhodnutí von der Leyenové kvůli jejímu vlastnímu prospěchu.

Šéfa liberální frakce v EP Valérie Hayerová se dnes za českou europoslankyni postavila. Dlabajová podle ní prací v parlamentu dokázala, že je v otázkách malých a středních firem expertkou, jejíž zkušenosti "měly být využity". "Podle nás by měl být v tomto procesu jmenován nejlépe hodnocený kandidát .Je na ombudsmance, aby zahájila vyšetřování, pokud to bude uznáno za nutné a relevantní,“ řekla Hayerová novinářům během plenárního zasedání ve Štrasburku. Úřad obmudsmana, který v současnosti vede Irka Emily O´Reillyová, se zabývá možnými pochybeními unijních orgánů.

Bruselský zpravodaj italského rozhlasu minulý týden věc popsal slovem "Piepergate" a uvedl, že se Dlabajová při konkurzu ukázala jako nejlepší kandidátka. Na základě těchto doporučení a následných pohovorů ji na funkci navrhl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

Přesto komise oznámila jako nového zmocněnce pro malé a střední firmy s mandátem na několik příštích let a platem 20.000 eur Piepera. Kritici označili postup za mocenskou hru von der Leyenové s cílem zajistit si německou podporu pro letní volbu nové šéfky komise.

Přečtěte celý článek