Dlouhý stůl opět na scéně. Putin ho využil pro jednání s šéfem OSN

3 měsíce starý 41

Vladimir Putin a António Guterres při setkání v Moskvě Foto: Sputnik, Reuters

Dlouhý stůl opět na scéně. Putin ho využil pro jednání s šéfem OSN

Guterres v úterý v Moskvě jednal s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem, později se pak setkal s Putinem.

Zatímco s Lavrovem se podle zveřejněných snímků potkal „nablízko“ a vystoupili spolu bok po boku na tiskové konferenci, s Putinem to bylo jiné. Zveřejněné snímky ukazují, že spolu mluvili přes dlouhý bílý stůl.

Fotografie ostře kontrastují se snímky z Putinova úterního setkání s olympioniky. Na nich se ruský prezident potkává se sportovci na dotek - připíjí si s nimi nebo potřásá rukou.

Vladimir Putin při setkání s olympioniky

Foto: Sputnik, Reuters

Šestimetrový stůl zvolený pro jednání upoutal pozornost veřejnosti už v únoru, kdy u něj Putin jednal s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem či německým kancléřem Olafem Scholzem.

Důvody nejsou zcela jasné. Zdroje z francouzské delegace to po Macronově únorové návštěvě agentuře Reuters vysvětlovaly tím, že Macron v Moskvě odmítl podstoupit ruský test na covid. Důvodem byly údajně obavy, aby se Rusové nezmocnili Macronovy DNA.

To bylo ještě před invazí na Ukrajinu, kterou Rusko zahájilo na konci února. Od té doby se význačné návštěvy do Moskvy nehrnou, byť dorazili třeba izraelský premiér Naftali Bennet či rakouský kancléř Karl Nehammer. Zatím to k zastavení ruské agrese nevedlo.

podpis
Zdroj