Dnes je to přesně 113 let od chvíle, kdy do newyorských ulic vyrazilo velké shromáždění žen demonstrovat za své volební právo, a...

1 měsíc starý 12
Dnes je to přesně 113 let od chvíle, kdy do newyorských ulic vyrazilo velké shromáždění žen demonstrovat za své volební právo, aby daly svým projevem jasně najevo, že pohlaví člověka nesmí být důvodem společenské nerovnosti. Jejich odvahu si v těchto dnech připomínáme prostřednictvím Mezinárodního dne žen. Nicméně současné dění a vývoj v mnoha světových zemích ukazují, že k nesmyslné diskriminaci žen neustále dochází. Ať už se jedná třeba o pracovní příležitosti, rovné platové ohodnocení, podmínky v rodičovství nebo rozhodování o možnosti interrupce. Mezinárodní den žen by proto neměl být pouze připomínkou, měl by zároveň sloužit jako výzva k tomu, abychom proti těmto neférovým bariérám bojovali a odstraňovali je.

„Může pro nás být třeba příležitostí připomenout si, že důležité změny ve společnosti, jako třeba uznání práv žen, se nestanou jen tak samy od sebe. Je jim třeba napomoci. Čímž se dostávám k dnes aktuálnímu přání: aby bylo více žen v politice a aby byl obecně ve veřejnosti víc slyšet hlas nejen žen, ale pečujících (ať už rodičů o malé děti, nebo dospělých, kteří mají sami někoho dalšího na starost). Sama dobře vím, že je to i v dnešní době velká výzva, protože politika je pořád často vnímaná jako oblast pro ty “nejdravější”, ne pro ty, kdo poskytují podporu. Ale zároveň věřím, že má smysl právě tohle změnit, protože větší působení žen a lidí, kteří pečují, ve veřejném dění, by vedlo k udržitelnějším veřejným politikám,“ říká naše první místopředsedkyně Olga Richterová - poslankyně

V mnoha zemích se přitom děje pravý opak a dochází k postupnému omezování přirozených ženských práv a svobod, které by již měly být zcela samozřejmé. V Polsku pod vedením strany Právo a spravedlnost platí de facto zákaz potratů, šrouby se utahují také na Slovensku. Díky snaze našeho poslance František Kopřiva a europoslankyně Markéta Gregorová - I Ty jsi Brusel se podařilo umožnit Polkám alespoň interrupce na našem území. Při příležitosti dnešního dne proto Markéta Gregorová společně s Lydie Franka Bartošová spouštějí osvětový web s ilustracemi aktivistky Toy Box https://zo.pirati.cz/tojestwojna/, který má na absurdní téma kriminalizace interrupcí upozornit.

„O právech žen je potřeba mluvit dřív než bude pozdě, jako třeba právě v sousedním Polsku. Od loňského listopadu jsem ambasadorkou protestů polských žen a vidím zhoršující se situaci týden co týden. Spouštíme tedy osvětovou stránku. Je to vlastně takový argumentář do diskuzí o interrupcích, jsou to plakátky ke stažení, vytisknutí i sdílení, od ilustrátorky a komiksové kreslířky Toy Box. Cílem webu je šíření a pomoc s osvětou, kterou dělá například Ciocia Czesia, kterou můžete podpořit i vy,“ říká naše Markéta Gregorová.

Zdroj