Dnes mají Debaty bez cenzury pauzu, protože i moje děti mají řadu důležitých otázek na ministra a já se jim je pokouším během sp...

před 5 měsíce 70
Dnes mají Debaty bez cenzury pauzu, protože i moje děti mají řadu důležitých otázek na ministra a já se jim je pokouším během společného lyžování zodpovědět. Takže si na chvíli oddechnou i kritici mých výjezdů.

Chtěl bych ale napsat pár slov ke komentářům, které přes týden čtu. Množí se tu lehce šokované pohledy na to, jak ty diskuse probíhají. Ano, jsou někdy ukřičené. Ano, i vulgární. Ne, není to jejich smyslem ani mým cílem. Jsou prostě takové, jaké jsou. Bez cenzury, tak jak jsem to sliboval. Nejezdím se do regionů povyšovat nad lidi. Kdo na nich byl, ví, že ta debata může lidi na opačných březích naopak sbližovat, i když často až po skončení oficiální části. Z výkřiků "skončíš ve vazbě" je nakonec někdy užitečná zpětná vazba.

Politikům v Praze, kteří se kritikům spíš vyhýbají, se to ale snadno hodnotí. Ono je dnes vůbec těžké udělat debatu! Dovolil jsem si pro to sepsat i pro kolegy, kdyby se náhodou taky chystali vyrazit, “Šesterku aneb Debatní zásady opatrného Rakušana”, aby se nedopustili stejných chyb jako já:

✅ Jezděte i do opomíjených regionů!
❌ Ale proč zrovna do Karviné?!

✅ Debatujte s lidmi!
❌ Ale ne s těmi, co vám nadávají!

✅ Potkávejte se s lidmi!
❌ Ale ne tam, kam chodí nejradši.

✅ Nekádrujte návštěvníky těch akcí!
❌ Ale proč tam proboha máte tak divné existence?

✅ Ukažte všem, že se nebojíte s lidmi otevřeně mluvit!
❌ Ale ne zas až tak otevřeně, stream už je moc.

✅ Dejte najevo, že i vy lidem nasloucháte!
❌ Ale proč si z toho děláte marketing jako Babiš?

Abych to shrnul. Lidé se chovají, jak chtějí, a mohou se mě ptát, jak potřebují. Já je nikdy za jejich dotazy nesoudil, nesoudím a soudit nebudu. Nebudu ani hodnotit, jak kdo na koho působí. Všichni jsme dospělí lidé a nemusíme se bát, když se jeden baví s druhým a třetí se na to kouká. To je za mě prostě otevřená debata občana s politikem. To, že jsme na to nebyli zvyklí, je věc druhá. A smutná. Já si na tohle zvyknu rád. Tak za týden v Mostě!

Přečtěte celý článek