Dnešní čísla rozhodnou, kde se půjde do školky a o otevření obchodů

2 měsíce starý 25

Foto: Milan Sommer, Shutterstock.com

Čísla o nákaze za dnešní den mají rozhodnout, jak rychle se buzdou otevírat obchody. (Ilustrační foto)

Dění kolem koronavirové epidemie sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Co byste měli vědět:

- Středa je klíčovým dnem. Data o šíření nákazy za dnešní den, která zveřejní Ministerstvo zdravotnictví zítra, budou podkladem pro čtvrteční rozhodnutí vlády o otevírání školek a také obchodu a služeb.

- Školky se plně otevřou v krajích, kde sedmidenní průměr bude na hodnotě 100 a méně nakažených na sto tisíc obyvatel za den. To zatím splňují jen dva kraje. Podrobnosti a mapa krajů ZDE.

- Nadále sestupný trend nákazy je pak podmínkou pro otvírání dalších služeb a obchodů. Vicepremiér Karel Havlíček prosazuje, aby se otevíralo plošně, protože „do obchodů mohou lidé jezdit i do jiných okresů, kdežto do školek ne“.

- Jaká omezení nyní platí, čtěte ZDE.

- Jak se šíří koronavirus ve vaší obci? Přehlednou mapu najdete ZDE.

 • Obchod není jako školky, musí se otevřít najdenou, prosazuje Havlíček

  Vláda ve čtvrtek, na základě dat o nákaze za středu bude rozhodovat o rozvolnění. Školky plně otevřou v krajích, kde sedmidenní průměr klesne alespoň na 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Jednat se bude také o otevření obchodů a služeb. U nich ovšem vicepremiér Karel Havlíček prosazuje celoplošné rozvolnění.

  „Doporučoval bych jít v rámci obchodů a služeb plošně. U škol je to něco jiného. Není možné, aby někdo šel do jiné školy v jiném regionu. Kdybychom ale v jednom regionu pustili obchody, lidé by tam jezdili i z těch ostatních, ještě nepovolených regionů,“ řekl Právu Havlíček. Ten v pondělí přislíbil, že po čtvrtečním jednání by měl být hotov „jízdní řád“ uvolňování obchodu a služeb. Podle dostupných informací půjde o postupné uvolňování v dvoutýdenních rozestupech.

  Středeční data jsou ostatně údaji za desátý den od posledního rozvolnění, kdy vláda otevřela například papírnictví nebo obchody s dětským oblečením.

 • Školy čekají další dodávku testů na covid-19

  Hasiči začnou dnes ráno rozvážet další antigenní testy na testování na covid-19 ve školách. Ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Poleradech, Olomouci a Štítině je převezou do krajských distribučních center po celé republice, odkud budou testy dál putovat do škol. Správa má podle pokynu ministra školství Roberta Plagy (za ANO) pro tyto účely uvolnit 3,5 milionu testů Singclean. Ty nyní pro samotestování používají školy v moravských krajích, kde je někteří kritizovali jako nepraktické.

  Žáci a zaměstnanci se ve školách testují od 12. dubna, kdy na prvním stupni základních škol začala rotační výuka. Při ní se třídy po týdnu střídají doma a ve škole. Speciální školy a malotřídky obnovily prezenční výuku a pro předškoláky a děti rodičů vybraných profesí se znovuotevřely i školky. Od pondělí 26. dubna se obnoví rovněž praktická výuka ve středních školách a do školek v regionech s nízkým výskytem nákazy se budou moct vrátit všechny děti. Kromě školek v těchto regionech bude všude podmínkou docházky dvakrát týdně antigenní testování na covid-19.

Zdroj