Do Avdijivky konečně dorazily posily. Je to mocná podpora, pochvalují si obránci

před 3 měsíce 87

Do téměř obklíčeného ukrajinského města Avdijivka, které už déle než čtyři měsíce vzdoruje masivnímu tlaku ruských jednotek, dorazily čerstvé vojenské síly. Mluvčí 110. mechanizované brigády, jež město bránila takřka dva roky, uvedl, že některé jednotky obránců města byly konečně vystřídány a mohou si odpočinout. Když prý vojáci viděli, kdo je to přišel vystřídat, dost se jim ulevilo. Konkrétně identifikovat nově příchozí bojovníky ale odmítl.

Rotace, odpočinek a v mnoha případech bezpochyby i lékařská péče čekají konečně na některé jednotky ukrajinské 110. mechanizované brigády, která dlouhé měsíce čelila mohutným útokům ruské armády. Jak v úterý uvedl důstojník této jednotky pro styk s veřejností Ivan Sekač pro Rádio Svoboda, do města již dorazily čerstvé posily, protože brigáda již neměla síly, aby ruskému tlaku vzdorovala sama.

„Poprvé za téměř dva roky působení 110. samostatné mechanizované brigády byly některé z našich jednotek zcela staženy z boje pro odpočinek a rotaci. Skutečně, posily dorazily. Neřeknu, co je to za jednotku. Ale je to mocná podpora, trochu jsme se uklidili, když přišla,“ říká Sekač.

Údajné záběry ukrajinských posil před Avdijivkou sdílely již před dvěma dny převážně proruské zdroje.

Boje se podle Sekače odehrávají v okolí Avdijivky i ve městě samotném. „V letectvu mají naprostou převahu, to znamená, že nemůžeme nijak ovlivnit nálety, bombardování města ani našich pozic. Mají obrovské množství personálu, na který neberou ohled, a neustále experimentují s různými uskupeními využívajícími obrněná vozidla. Mají úkol a snaží se ho splnit, jak jen mohou,“ dodal na adresu ruských útočníků ukrajinský důstojník.

Jak již Deník FORUM 24 informoval, první zprávy o vyslání čerstvých a schopných sil do Avdijivky potvrdil v sobotu velitel sil hájící tuto oblast fronty, generál Oleksandr Tarnavskyj. Na jeho vyjádření následně reagoval americký vojenský komentátor David Axe, který uvedl, že jedinou takto odpočatou jednotkou, která se prokazatelně nacházela v Doněcké oblasti, je 3. samostatná útočná brigáda, tedy legendární a elitní uskupení tvořené veterány pluku Azov a jejich velmi motivovanými spolubojovníky. Pro podporu jeho tvrzení dosud chybí jasný důkaz, či oficiální potvrzení.

Přečtěte celý článek