Do boje o Bílý dům se hlásí guvernér DeSantis. Zakázal roušky a propaguje zbraně

4 měsíce starý 17
 • Osobnosti, které oznámily (nebo se podle médií tak chystají učinit) kandidaturu na funkci prezidenta Spojených států ve volbách v roce 2024:

  Demokraté:

  Joe Biden (80) – současný prezident, je nejstarším prezidentem v historii USA, do úřadu nastoupil v lednu 2021 v 78 letech. Rozhodnutí znovu kandidovat v prezidentských volbách oznámil letos koncem dubna. Za prezidenta Baracka Obamy v letech 2009 až 2017 byl viceprezidentem USA. Funkci „druhého muže“ mu Obama nabídl hlavně pro jeho letité zkušenosti se zahraniční politikou. Než se stal viceprezidentem, byl 36 let senátorem za stát Delaware. Předtím pracoval jako právník. Do Bílého domu se prosadil na třetí pokus, ve volbách v roce 2020 porazil Donalda Trumpa.

  Robert F. Kennedy mladší (69) – právník, který se zabývá ochranou životního prostředí. Podle médií už vyřídil potřebnou administrativu nutnou pro kandidaturu. Působí i jako veřejný aktivista, mimo jiné vystupoval proti očkování během pandemie nemoci covid-19 a podporoval některé konspirační teorie. V roce 1999 spoluzaložil neziskovou ekologickou skupinu Waterkeeper Alliance a působil v čele jejího představenstva. Je autorem několika knih, často s ekologickou tematikou, včetně tří bestsellerů. Je synem senátora Roberta Kennedyho a synovcem bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho.

  Marianne Williamsonová (70) – spisovatelka a politická aktivistka. Kandidaturu oznámila 4. března. Napsala řadu především spirituálně zaměřených knih, včetně několika bestsellerů. Je zakladatelkou projektu Angel Food, dobrovolnického potravinářského programu, který pomáhá například lidem s AIDS. Spoluzaložila též neziskovou organizaci podporující vzdělávání a mírové projekty.

  Republikáni:

  Ron DeSantis (44) – guvernér Floridy, je považován za hlavního konkurenta bývalého prezidenta Donalda Trumpa, byť k němu má programově velmi blízko. Kandidaturu do Bílého domu oznámil 24. května. Vzděláním právník byl před nástupem do funkce guvernéra v lednu 2019 od roku 2013 jedním z kongresmanů za Floridu. Byl důstojníkem amerického námořnictva, účastnil se války v Iráku.

  Nikki Haleyová (51) – bývalá guvernérka Jižní Karolíny. Úmysl kandidovat oznámila 14. února. V letech 2017 a 2018 byla součástí Trumpovy administrativy jako velvyslankyně USA při OSN. Předtím byla letech 2011 až 2017 první guvernérkou státu Jižní Karolína (podle médií také teprve třetím nebělošským guvernérem jižních států Unie a prvním guvernérem státu USA ze sikhské rodiny), v letech 2005 až 2011 byla členkou Sněmovny reprezentantů Jižní Karolíny. Rodným jménem Nimrata Randhawaová pochází z rodiny indických imigrantů. Vystudovala účetnictví, mimo jiné pracovala jako finanční ředitelka rodinné společnosti Exotica International.

  Asa Hutchinson (72) – bývalý guvernér Arkansasu v letech 2015 až 2023, kandidaturu oznámil 2. dubna. Právník a podnikatel zastával řadu politických funkcí v Arkansasu, v letech 1997 až 2001 byl za Arkansas členem Sněmovny reprezentantů. Mimo jiné byl také náměstkem ministra pro vnitřní bezpečnost USA a předsedal Asociaci národních guvernérů. Právu se aktivně věnoval více než 20 let, v roce 1982, v jeho 31 letech, ho prezident Ronald Reagan jmenoval nejmladším okresním státním zástupcem v USA.

  Chris Christie (60) – bývalý guvernér New Jersey (2010 až 2018), dlouholetý přítel a poradce Donalda Trumpa, který se stal jeho kritikem. Podle médií zvažuje vlastní kandidaturu na prezidenta. Právník, v minulosti působil jako federální žalobce. Jako guvernér si získal velkou popularitu díky rozhodnému postupu po úderu hurikánu Sandy v roce 2012, ale přišel o ni po sérii skandálů. Působí i jako politický komentátor a lobbista. O republikánskou nominaci se neúspěšně snažil v primárkách v roce 2016.

  Mike Pence (63) – bývalý viceprezident Donalda Trumpa. Kandidaturu zatím neoznámil, podle médií se to ale očekává. Než se Pence, dlouholetý sympatizant republikánského konzervativního hnutí Tea Party, stal druhým mužem USA, působil v letech 2013 až 2017 jako guvernér Indiany. V letech 2001 až 2013 byl členem Sněmovny reprezentantů, byl také předsedou Republikánské sněmovní konference, což je třetí nejvyšší funkce ve straně (2009 až 2011). Vystudoval právo, poté působil jako právník i jako moderátor v rozhlase (měl svůj pořad s názvem The Mike Pence Show).

  Vivek Ramaswamy (37) – podnikatel, spisovatel a politický aktivista. Prezidentskou kandidaturu oznámil letos v únoru. Vystudoval biologii na Harvardské univerzitě, později získal i právní vzdělání na Yaleově univerzitě. Působil jako investor a manažer v oblasti biotechnologií. Spoluzaložil společnost Strive Asset Management, dříve také biofarmaceutickou společnost Roivant Sciences.

  Tim Scott (57) – senátor za Jižní Karolínu (od 2013), který je jediným černošským republikánem v Senátu. Předvolební kampaň oficiálně spustil 22. května. Jižní Karolínu zastupoval i ve Sněmovně reprezentantů, byl i členem jihokarolínské dolní komory. Deník The New York Times (NYT) jej označil za „nejvlivnějšího zvoleného černošského konzervativce“ ve Spojených státech.

  Chris Sununu (48) – guvernér státu New Hampshire (od 2017). V minulosti řekl, že zvažuje nabídku kandidovat na prezidenta. Vystudoval stavební a environmentální inženýrství, pracoval mimo jiné v rodinné firmě Sununu Enterprises a vedl i velké horské středisko.

  Donald Trump (76) – bývalý prezident (2017 až 2021). Kandidaturu oznámil loni v listopadu. Ve volbách 8. listopadu 2016 porazil demokratku Hillary Clintonovou a 20. ledna 2017 se stal 45. prezidentem Spojených států. Ve volbách 2020 prohrál s demokratem Joem Bidenem a volby uvrhly USA do politické krize, protože Trump je označoval za zmanipulované a prohlásil je za „největší volební podvod“.

  Do dějin se 45. prezident USA Trump mimo jiné zapsal i jako první hlava státu, která dvakrát čelila ústavní žalobě, takzvanému impeachmentu. Nyní je aktérem několika sledovaných kauz, mimo jiné v souvislosti s útokem na budovu Kongresu v lednu 2021 nebo kauzy údajné platby za mlčenlivost třech osob. Trump studoval ekonomii a začal podnikat, především v realitách. Vybudoval rodinné impérium The Trump Organization, které zahrnuje hotely, reality či golfová hřiště. Mimo jiné také moderoval televizní pořad a byl spjat i se soutěžemi Miss.

  Zdroj: ČTK

 • Zdroj