Do Česka dorazila první dodávka vakcín proti koronaviru

2 měsíce starý 11

První symbolická dodávka obsahuje vakcínu, kterou vyvinuly firmy Pfizer a BioNTech. Ta má zatím jako jediná registraci pro použití v EU. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v současnosti posuzuje i vakcíny dalších firem.

Přepravu vakcíny do Česka zajistila přímo firma Pfizer. Ta ji přivezla ze své továrny v belgickém Puursu, kde se také očkovací látky vyrábějí.

Očkování by mělo začít v neděli 

Nemocnice, které očkovací látku dostanou, musí být vybaveny mrazáky pro skladování při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Zdravotnická zařízení budou schopna naočkovat stovky lidí denně.

Očkování by mělo začít v neděli 27. prosince. Mezi prvními dostane vakcínu premiér Andrej Babiš (ANO). V první vlně budou očkováni také zdravotníci, kteří v nemocnicích pečují o pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Mezi prvními budou rovněž senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči.

Další dodávka o velikosti asi 20 tisíc dávek se čeká před koncem roku a zamíří do nemocnic ve všech krajích. Pak budou dodávky od sedmého ledna pokračovat v týdenních intervalech. Celkem má Česko zajištěno téměř 12 milionů dávek vakcíny pro skoro sedm milionů osob, ale jsou mezi nimi i objednávky vakcín, které dosud nebyly schváleny pro použití.

Zdroj