Do Česka dorazila vichřice. Láme stromy, hasiči mají desítky výjezdů

1 měsíc starý 11

Aktualizováno 19:12 27. prosince 2020, 17:42 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Silný vítr zasáhl dnes odpoledne Pardubický kraj. Lámal stromy a větve. Hasiči v kraji mezi 13:00 až 16:00 kvůli větru vyjížděli k deseti událostem. Popadané stromy odstraňovali především ze silnic na Svitavsku a Chrudimsku.

Ilustrační foto

Ilustrační foto
FOTO: Adam Mráček / INCORP images

Meteorologové vydali pro Pardubický kraj výstrahu před velmi silným větrem, který může dosahovat rychlosti až 85 kilometrů v hodině.

Výstraha platí pro Chrudimsko, Hlinecko, Vysokomýtsko a Litomyšlsko od dnešního odpoledne do pondělního večera.

Pro ostatní části Pardubického kraje platí výstraha před silným větrem s rychlostí až 65 kilometrů v hodině.

Předpověď meteorologů se pomalu plní. Silný vítr láme stromy a větve. Od 13. do 16. hodiny zatím evidujeme 10 událostí v souvislosti se silným větrem. Hasiči převážně odstraňují popadané stromy na Svitavsku a Chrudimsku, které brání provozu na komunikaci. pic.twitter.com/342NLvwfN4

— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) December 27, 2020

Hasiče na Vysočině zaměstnává silný vítr, který láme stromy. Výstraha před ním podle meteorologů platí až do pondělí. Spadlé nebo nakloněné stromy odstraňovali hasiči do 19:00 na více než 20 místech.

Podle Jitky Kučerové z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu se dnes odpoledne průměrná rychlost větru na Vysočině pohybovala mezi 20 a 40 kilometry v hodině, nárazy ale měly až 80 kilometrů v hodině a ve vyšších polohách byl vítr ještě o deset kilometrů v hodině rychlejší. Před 15:00 zaznamenala meteorologická stanice Svratouch, která leží jen několik kilometrů za severní hranicí Vysočiny, náraz větru s rychlostí 98 kilometrů v hodině.

Zdroj