Do Česka dorazily lijáky. Hladiny vodních toků stoupají, Liberec hlásí problémy

4 měsíce starý 20

Stav ohrožení už platí na Smědé v Raspenavě, na nižším druhém povodňovém stupni je Oleška v Detřichově a první povodňový stupeň je na Lužické Nise v Liberci, na Kunratickém potoce i Jeřici v Mníšku, informuje krajský povodňový web

„Povodí Lužické Nisy a Smědé jsou velmi silně nasyceny a na případné srážky budou reagovat velmi intenzivně. Na horním toku Lužické Nisy nelze vyloučit překročení 3. stupně povodňové aktivity,“ předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). „Jak Lužická Nisa, tak i veškeré potoky jsou pravidelně monitorované naši městskou policii, kdyby se cokoliv dělo, budeme to samozřejmě řešit a vyrozumívat,“ napsal na svůj facebookový profil starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka.

Situaci v Liberci sledujeme ZDE: 

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadlo v oblasti Jizerských hor nad Libercem od rána už téměř 50 litrů na metr čtvereční, a déšť neustává. Například v Liberci by měl silný déšť vydržet zhruba do šesté hodiny odpolední, zcela ustat by měl ale až po půlnoci. Dá se proto očekávat, že problémů bude přibývat. 

Již nyní museli hasiči evakuovat dětský tábor u Mníšku a problémy hlásí i krajské město Liberec, kde musely být uzavřeny některé ulice. Neprůjezdná je Fibichova nebo Rychtářská ulice, vodu odčerpávali hasiči i v hotelu Impuls. Vodní laguna tam ohrozila centrální elektrický rozvaděč ve sklepě. 

"Mimo Liberec máme jen drobné jednotlivé události, v Hrádku nad Nisou je to čerpání vody z domu, jedno čerpání bylo v Raspenavě a v Jablonci jeden spadlý strom," uvedl pro ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Přerovský.

Ústecký kraj 

Klidnou sobotu počasí nedopřálo ani hasičům na Děčínsku. S prudkými srážkami si nedokázal poradit rybník Vágnetrák na okraji Mikulášovic. "Momentálně je na místě jednotka, která odčerpává vodu z domu," uvedl mluvčí hasičů Milan Tabi. Další jednotky pak zasahují v okolních obcích, například v Lobendavě, kde jsou zatopené silnice a sklepy.

V Děčíně pak hasiči museli v sobotu odčerpávat vodu z viaduktu Pětimostí u podmokelské pošty, během posledních 24 hodin již potřetí. Pod vodou se ocitl také viadukt v Ruské ulici. Voda ale zatopila i panelové domy v Bynově, v Krásném Studenci se silnice proměnila v menší řeku.

Jak to vypadá na Děčínsku? Čtěte ZDE: 

Voda komplikuje dopravu i na dalších místech v Ústeckém kraji. Podle informací ČHMÚ extrémně prší zejména ve Šluknovském výběžku. Nejvíc v oblasti Lobendavy, kde za čtyři hodiny spadlo zhruba 70 litrů vody na metr čtvereční. Labe ani žádná z řek zatím nedosáhly žádného povodňového stupně. 

Pro okolí Děčína, Rumburku a Vansdorfu platí extrémní stupeň nebezpečí před dešti. Mandava může brzy stoupnout na 3. stupeň povodňové aktivity, v jejím okolí totiž již napršelo 100 milimetrů srážek. Výstraha byla vydána do 21. hodiny. 

Varování meteorologů 

Bouřky, které dnes a v noci na neděli zasáhnou Česko, mohou být silnější, než meteorologové původně předpokládali. Velmi silné bouřky hrozí hlavně v pohraničních okresech, kde může v přívalových deštích spadnout až 60 litrů vody na metr čtvereční. Na horním toku Lužické Nisy proto hrozí dosažení nejvyššího povodňového stupně. Méně výrazný vzestup hladin lze ale očekávat ve většině Česka, a to až do nedělního poledne.

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí od dnešního dopoledne do nedělního rána v příhraničních okresech Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Na Moravě se varování týká celého Moravskoslezského kraje, většiny kraje Olomouckého a severu Zlínského kraje.

Zdroj