Do Česka přišla nová televize zdarma pro všechny. Češi jsou nadšení. Na Novu a Primu už nikdo koukat nebude

před 3 měsíce 211

Už nějakou dobu se tvrdí, že na klasické televize brzy nebude nikdo koukat, když je tu tak obrovská nabídka nejrůznějších streamovacích platforem, kde si za malý poplatek může přehrát obrovské množství obsahu. Kdo by se přeci chtěl trápit sledováním dlouhých reklamních bloků, které jsou stále častější.

Pořádná konkurence

Realita je však trochu složitější a ukazuje se, že lineární televize ještě rozhodně neřekly poslední slovo. Zdá se totiž, že mnoha lidem tento formát jednoduše vyhovuje. Zatímco třeba na Netflixu si program musí sami vytvářet a hledat, co budou sledovat, televize jim to zkrátka v určitou hodinu naservíruje. Zdánlivá nevýhoda v nemožnosti výběru se pro někoho mění ve výhodu. Prostě zapne program a sleduje, co zrovna běží.

Uvědomují si to i velcí zahraniční giganti, kteří sice vsadili hodně právě na rozvoj svých platforem, ale teď zjišťují, že obyčejná televize s reklamami jim může stále vydělávat nemalé peníze. I to je důvodem toho, proč do České republiky přichází skutečná těžká váha v podobě televizní stanice Warner TV. Ta již oznámila, že získala licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Může tedy co nevidět začít vysílat.

Nutno říct, že tady žádné dlouhé přípravy nebudou potřeba. Televize totiž patří velkému mediálnímu gigantu Warner Bros Discovery, který disponuje obrovskou spoustou obsahu, ať už jde o filmy, seriály nebo třeba dokumenty, ale také sporty. Uvidíme, co všechno v Česku nabídne. Ve hře je i to, že rozjede vícero kanálů, aby dokázal všechen svůj obsah náležitě prodat. Každopádně, patří mu tak oblíbené značky jako třeba Přátelé, Hra o trůny nebo Teorie velkého třesku. Všechny tyto kousky teď může reprízovat na svých kanálech a ostatním je už nemusí prodávat.

Takový archiv nikdo nemá

Je to velká konkurence především pro zavedené televizní stanice v České republice, jako je Nova nebo Prima. Právě ty často licencují pořady z katalogu Warneru, což teď může být složitější nebo rovnou nemožné. Uvidíme, jak moc velkou exkluzivitu si tady stanice vymezí.

Navíc tu pokračuje jednoznačný trend v tom, že si velké zábavní korporace budují vlastní televizní stanice v jednotlivých zemích, a to i zdánlivě tak nevýznamných, jako je právě Česko. Už nějakou dobu tu působí také Paramount Network, který pro změnu čerpá z katalogu stejnojmenné společnosti.

Čtěte také: Řekla jsem jim, že na to nekoukám. Žena přestala platit za Českou televizi, i když má TV přijímač, prý to jde

Zároveň se ukazuje, že nabídka televizní tvorby v České republice neustále sílí a je velkou otázkou, zda tu potřebujeme něco takového, jako je Česká televize, což je běžná lineární stanice, za kterou však musí všichni platit koncesionářské poplatky.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek