Do Českého Švýcarska se vrací vlci. Narodila se první mláďata novodobé historie

2 měsíce starý 13

Vlčata se v Českém Švýcarsku poprvé ukázala letos na začátku léta. Fotopast zachytila jedny z jejich prvních kroků v červnu. Kdy přesně se historicky v národním parku narodila poslední vlčata, není jasné. „Máme ale datum, kdy byl prokazatelně zastřelen poslední vlk na Českokamenickém panství, a to bylo v roce 1756,“ prozradil mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Vlci se do Českého Švýcarska vrátili v roce 2016, tedy po dlouhých 265 letech. „Na jeho dveře klepali už od roku 2013, kdy se objevili na pomezí česko-německém v oblasti městečka Dolní Poustevna. Pak jim trvalo několik let, než se dostali na území národního parku,“ popsal Salov.

Chovatelé ovcí

České Švýcarsko si vlci vybrali nejspíš kvůli tomu, že nabízí mnohem klidnější zázemí než třeba jeho okolí, kde je momentálně mnohem větší ruch. Národní park by další rozmnožování vlků uvítal. Jde totiž o důležitého predátora, který by pomohl přirozené redukci lesní zvěře, která je dlouhodobě přemnožená. V pozoru ale musí být i chovatelé. „Následkem útoku vlka jsme museli utratit nebo bylo zabito asi 70 ovcí,“ řekl CNN Prima NEWS chovatel ovcí.

Vlci prý ale obvykle chovy domácích zvířat nenapadají, spíš si vybírají jednoduché cíle. Proto je velmi důležité, aby si chovatelé svá stáda patřičně zabezpečili.

Zdroj