Do Karlových Varů dorazila hlavní hvězda festivalu. Kde můžete Piráta z Karibiku potkat?

4 měsíce starý 98

V sobotu na závěr festivalu Rush převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Geoffrey Rush je jednou z hlavních hvězd letošního ročníku festivalu, v jeho druhé polovině se čeká také příjezd amerického herce a producenta Benicia del Tora, který dostane Cenu prezidenta festivalu.

Sedmdesátiletý Rush má Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Záře z roku 1996. Snímek Scotta Hickse byl zlomem v jeho filmové práci, ztvárnil v něm skladatele a klavíristu Davida Helfgotta, který se zmítá mezi genialitou a šílenstvím. Jeho herecký výkon byl oceněn i Zlatým glóbem nebo cenou BAFTA.

Po dvou letech se jeho jméno objevilo znovu mezi oscarovými nominacemi, za roli v historické romanci Zamilovaný Shakespeare (1998). Také další nominace na Oscara a Zlatý glóbus jsou spojeny s historickou postavou. Získal ji za vytvoření výstředního markýze de Sade ve filmu Philipa Kaufmana Quills – Perem markýze de Sade (2000).

Rok 2003 pak odstartoval jeho účinkování v blockbusterové sérii Piráti z Karibiku, kde se jako kapitán Barbossa objevil v pěti dílech.

Zdroj