Do Kyjeva se vrátí čeští diplomaté, řekl Lipavský

5 měsíce starý 208

„Usilujeme o návrat (diplomatů) do Kyjeva, nyní na tom intenzivně pracujeme, doufáme, že se to brzy podaří,“ řekl Lipavský. „Ale než tam ty lidi budeme mít, tak bližší informace, než že o to usilujeme, o tom veřejně do médií neřeknu,“ dodal.

České velvyslanectví v Kyjevě bylo uzavřeno 24. února, tedy v den zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Později se čeští diplomaté stáhli i z generálního konzulátu ve Lvově.

Ministr odmítl sdělit termín nebo podobu budoucího diplomatického zastoupení v ukrajinské metropoli. „Usilujeme o to, protože některé jiné státy se už vrací do Kyjeva, a zároveň vidíme, že bezprostřední vojenské ohrožení, kdy to město opravdu bylo ve stavu nouze a platil tam zákaz vycházení, již pominulo. Diplomaticky chceme podpořit Kyjev. Chceme být přítomni v hlavním městě,“ řekl Novinkám Lipavský.

Ukrajinci se začínají vracet

Zmínil i maximální podporu, aby se běženci mohli vracet zpět na Ukrajinu, až se tam situace stabilizuje. Ministr uvedl, že při návštěvě Moldavska viděl, že se lidé už začínají vracet do Oděsy: „Spousta uprchlíků se dnes již na Ukrajinu vrací. Když přestalo hrozit vylodění, tak se tam vracejí. Mají tam byty, domy, rodiny.“

Ruské armádě a putinovskému Rusku na lidském životě nezáleží, a naopak chce vyvolávat děs a teror na Ukrajině

ministr zahraničí Jan Lipavský

Lipavský také vysvětlil, proč česká diplomacie v pátek ostře přirovnala Ruskou federaci k teroristickým skupinám. „Rusko na Ukrajině systematicky páchá teror, děsí civilní obyvatelstvo, pořádá de facto hon na Ukrajince. Článek, který vyšel v ruských novinách, vyzýval de facto k deukrajinizaci Ukrajiny,“ řekl Lipavský.

Narážel na stať Timofeje Sergejceva, kterou zveřejnila ruská státní agentura RIA Novosti, kde se mimo jiné píše: „Název Ukrajina jasně nemůže být zachován jako název plně denacifikovaného státního útvaru. Denacifikace bude nevyhnutelně také deukrajinizací.“

„Každý z těchto aktů, ať už je to zničení města Mariupol, události ve městě Buča, celá řada událostí, o kterých se dozvídáme jen okrajově, nebo ten (páteční) případ, kdy bylo zasaženo nádraží plné lidí, jsou příkladem toho, že ruské armádě a putinovskému Rusku na lidském životě nezáleží, a naopak chce vyvolávat děs a teror na Ukrajině,” míní český ministr zahraničí.

Dodal, že tyto činy vyžadovaly rozhodné odsouzení, i když může vyjádření znít nediplomaticky. „Nemyslím, že se mění diplomacie, bohužel se proměnil svět, ve kterém žijeme. Vyjadřovat údiv, smutek, rozhořčení, pozdvihovat obočí, což by byla diplomatická reakce, v takto kritické situaci už není dostatečná reakce, na druhou stranu i v diplomatickém prostředí platí, že je věci možné pojmenovávat pravým jménem a my jsme tak učinili,“ stojí si Lipavský za ostrým vyjádřením.

Zdroj