Do Polska odjela první česká pacientka s covidem. Míří do nemocnice v Ratiboři

2 měsíce starý 11

„Jedeme standardní sanitkou, která je nasazovaná na covidové pacienty. Je to posádka s lékařem, jedu osobně,“ uvedl Paar. Vozidlo a posádka byly vypraveny navíc k běžně používaným sanitkám. Původně měl ženu přepravit vrtulník, o možné cestě se mluvilo už v pondělí.

Trasa převozu vede po dálnici, na kterou vůz najede u Mohelnice na Šumpersku a bude pokračovat směrem na Ostravu. Z Bohumína u hranic je to do Ratiboře asi třicet kilometrů.

„Pacientku jsem v sobotu ošetřoval, protože někdy v Ústí sloužím na oddělení ARO. Je na umělé plicní ventilaci,“ uvedl šéf pardubické záchranky.

Transport druhého pacienta zatím není možný

Tlumočník s posádkou nejede. Lékařská zpráva je přeložena do polštiny, Paar věří, že se s polskými zdravotníky domluví. „Ty řeči jsou tak podobné, že to snad zvládneme. Kdyžtak použijeme mezinárodní dorozumívání,“ míní lékař.

Další pacient s covidem, který byl už dříve vytipován k možnému převozu do ciziny, leží v pardubické nemocnici. Transport zatím neumožnilo zhoršení jeho zdravotního stavu. Převoz z Orlickoústecké nemocnice do zahraničí je prvním v Česku. 

Kapacity nemocnic v Pardubickém kraji jsou téměř vyčerpané, platí to zvláště pro zařízení v Pardubicích, Chrudimi a Ústí nad Orlicí. Celkově bylo v pondělí s covidem-19 hospitalizováno v kraji 543 lidí, z toho 77 vyžadovalo intenzivní péči.

V sobotu bylo 465 těchto pacientů, z nich 72 v intenzivní péči. V nemocnicích od minulého pondělí vypomáhá 26 profesionálních hasičů. Dalších 12 vojáků vyslala osmého ledna do krajských zdravotnických zařízení armáda, nemocnice ji požádala o prodloužení mise. 

Zdroj