Do pondělí vláda možná změní nařízení. ‚Je už úplně jedno, co nastavíme,‘ řekl ministr k setkávání lidí

3 týdny starý 8

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) podle svého pátečního vyjádření pro Českou televizi ještě zváží, zda po konci nouzového stavu nevrátit omezení shromažďování lidí z deseti uvnitř a dvaceti venku pouze na dva. „Já nechci předjímat, ale tato věc může být na stole. Pokud vůbec, tak bychom to řekli v sobotu odpoledne. Protože to musí schválit vláda,“ uvedl.

Praha 19:32 9. 4. 2021(Aktualizováno: 19:39 9. 4. 2021)

Petr Arenberger | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nemůžeme podle pandemického zákona omezovat lidi v tom, jestli jich pohromadě bude více nebo méně. Nejde to. Oni musí naše mimořádné opatření respektovat, dokud ho nezruší soud,“ sdělil ministr v Interview ČT24. Je už úplně jedno, co nastavíme,“ dodal.

„Přemýšlíme o tom, že bychom se během víkendu vrátili ke stanovisku, které je opravdu z medicínského hlediska lepší a budeme respektovat to, co chce skupina MeSES, že to bude tak, jak je to teď. To znamená dva lidé uvnitř, dva venku. A uvidíme, jak se na tom dohodnou právníci,“ řekl Arenberger. Rozhodnutí právníků nechtěl předjímat.

Připomněl také, že ministerstvo už má v datové schránce předžalobní výzvu České komory fitness. 

Společné stanovisko MeSES a @MŠMT: Protipandemický zákon umožňuje za splnění podmínky nezbytnosti zakázat konání veřejných nebo soukromých akcí, při kterých dochází ke kumulaci osob na jednom místě. K možnému omezení shromažďování míří i některá ustanovení zákona o ochraně VZ.

17:23 – 09. 04. 2021

6 78

Arenberger už v pátek řekl, že větší shromažďování může být riziko. Z lékařského hlediska souhlasí se stanoviskem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Skupina vedená epidemiologem a členem Rady vlády pro zdravotní rizika Petrem Smejkalem upozornila na to, že umožnění setkávání až deseti lidí uvnitř a 20 venku může být epidemickým rizikem.

Omezení shromažďování považuje za jedno z neúčinnějších opatření proti šíření epidemie nového typu koronaviru.

kro, ČTK

Zdroj